Süeda Çil

Süeda Çil uzun yıllar önce Selena dizisinde canlandırdığı Eda karakteri ile hatırlanmaktadır. Ekran severlerin büyük bir ilgi ile takip ettiği başarılı oyuncu hakkında merak edilenler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Süeda Çil Kimdir? Aslen Nereli?

Selena dizisinde canlandırdığı Eda karakteri ile hafızalara kazınan usta oyuncu’nun doğum tarihi 1969, doğum yeri ise Ankara’dır. Kaç yaşında sorusuna ise 2021 yılı itibariyle 52 yaşında cevabını verebiliriz. Aslen doğma büyüme Ankara’lıdır. Bugüne kadar bir çok başarılı sinema ve dizi projesinde rol almıştır.

Konservatuvara girdiği ilk yıldan itibaren önce Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda ve sonra başka özel kurum ve kuruluşlarda eğitmenlik yapmıştır.

Adile Teyze, Kaygısızlar, Sihirli Annem, Selena gibi bir çok dizide rol almıştır. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı eğitimi alan Süeda Çil ilk filmi Sokaktaki Adam ile ödül kazanmıştır. Mayıs Kraliçesi dizisinde Feryal karakterini canlandırmıştır.

Süeda Çil Studio, 30 yıla varan eğitmenlik/oyunculuk geçmişinin verdiği bilgi birikimlerini, bağlantı kanallarını, tecrübelerini birleştirmesi kararı ile kurulmuştur.
Süeda Çil İnstagram hesabı @suedac_ olarak kullanılmakta. Hayranları her dönem usta sanatçının yanında olmuşlardır ve günümüz itibariyle 12bin civarında takipçisi bulunuyor.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz