Ergin Konuksever

Ergin Konuksever hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kaç yaşında? aslen nereli? doğum yeri, doğum tarihi, kariyeri, yazıları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1937 yılında Samsun’da dünyaya gelen Ergin Konuksever, Yunanistan drama mubadili bir ailenin çocuğudur. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü bölümünden mezun olmuştur. Fotoğrafçı ve savaş muhabiri kimliği ile uzun seneler çalışmalarda bulunmuş evli ve 2 çocuk babasıdır. Çocukluk ve gençlik yılları Kurtuluş, Şişli semtinde geçmiş, Şişli Terakki Lisesi’nde okumuştur.

Ergin Konuksever çalıştığı gazeteler;

1956 senesinde, Ahmet Emin Yalman tarafından çıkartılan, Vatan Gazetesi bünyesinde gazetecilik mesleğine adım atmıştır. Ardından Yeni Sabah, Hürriyet, Akşam, Günaydın, Cumhuriyet ve Milliyet Gazetelerinde çalışmıştır.

Basından emekli olan Konuksever 1974 Kıbrıs Barış Harekatında görev yapmış, savaş sırasında Rumlar tarafından gazeteci, Adem Yavuz ile beraber rehin alınmıştır. Barış Harekatında, Deniz piyade birlikleri ile Kıbrıs Adası’na ilk ayak basan isimlerden biri olmuştur. 2. Harekatın 1. günü ağır yaralanmış ve Rumların eline düşmüş, arkadaşı Adem Yavuz ise tedavi için götürüldüğü hastane bahçesinde askerler tarafından karnından vurularak şehit edilmiştir. 27 Mayıs Hareketi, 22 Şubat ve 21 Mayıs olaylarının içinde yedek subay olarak bulunmuş, gelişen olayların içinde Kurmay Albay Talât Aydemir’in basın sözcülüğünü üstlenmiştir.


Sovyetler Birliği’nin, Afganistan’ı işgali ve İran – Irak savaşlarında tarihi fotoğrafları çekmiştir. 1968 kuşağının öğrenci eylemlerini, kanlı pazarı, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve arkadaşlarını, 1974 Kıbrıs Barış Harekatını fotoğraflamıştır. Günümüze kadar bir çok gazete ve dergi bünyesinde çalışmış, basın şeref kartı sahibi, Türkiye medyasının renkli ilk savaş muhabirlerindendir.

12 Mart 1970 darbesinde, arkadaşlarından uzak kalmamak için 1 hafta cezaevinde yatmıştır.

Geçmişten günümüze, mesleki birçok ödülü bulunmaktadır, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi’dir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu Başkanlığı ve Sekreterliği yapmıştır.

Kitapları;

Bir Darbeci Subayın Anıları – 27 Mayıs Öncesi ve Sonrası

1 Yorum

  1. Önemli bir aydın olup yurtsever devrimcidir..Alb.Talat Aydemir ,in 22 şubat kalkınması hareketinin içinde yaşayan tanıklarından biri olup .(Süleyman Demirel’in çoban sülü kitabıdır)..önemli kitapları bulunmaktadır. Yıllarını gazete ve savaş muhaberliği ile yaşayan nadir bir kişidir..

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz