Ercüment Ovalı

1961 yılında dünyaya gelen Doktor, Bilim Adamı Hematoloji uzmanı Ercüment Ovalı Kırklareli Babaeski doğumludur.

Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlamış ardından 19 Mayıs Üniversitesinde iç hastalıkları ihtisası, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde ise Hematoloji üst ihtisasını tamamlamıştır.

2009 yılına kadar KTÜ’de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmalar gerçekleştirmiş aynı zamanda Türkiye’nin ilk hücre işlem labaratuvarını açmıştır.

Henüz 38 yaşında iken Profesör ünvanını almıştır. Günümüzde İstanbul Acıbadem Altunizade Hastanesi Kemik İliği Nakli ekibinde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görevini sürdürmektedir. GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını yapmaktadır.

2017 yılında Amerika’dan Kan ve kök hücreden yapay deri üreten Prof. Dr. Ercüment Ovalı için, En İyi Deneysel Araştırma ünvanı ödülü verilmiştir.

Türkiye’de Hücre Laboratuvarı olarak GMP ruhsatını aldıran tek kişi olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı buluşları ile dünyaya adını duyurmayı başarmış çalışmaları ile ilklere imza atmaya devam etmektedir.

2018 yılında GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü’nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin’deki askerlerimiz adına aldığını ve ödülü Mehmetçiklerimize adadığını açıklamıştır.

6 Yorumlar

  1. Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve benzer bilim insanları hakkında yapılacak her yorum, eksik kalacaktır. Her ne kadar, “marifet iltifata tabidir” dense de, salt insanlık için değil tüm varlık için yapılan her iyi (bilimsel) çalışma, iltifat almak için değil, o kişinin içindeki cevherin dürtüsü ile yaptığı işlerdir. Övgü, ek olarak, gösterilen beğenidir. Elbette, o çalışmaları yapanları mutlu da eder. Övgü olmasa da, bilim insanları (sanatı da içine katıyorum) yollarına devam edeceklerdir. Tüm çabalar, böyle kişilerin çalışmalarının taktir edilebilir hale getirilmesini temin için olmalı ve toplum bireylerinin hak bilir, vefalı, birbirlerine daha sıkı bağlarla bir araya gelebilme alışkanlığını kazanmışlardan oluşması, dileği ile… Sağlık ve umutlarla, saygılarımı sunarım.

  2. Prof. Dr. Ercüment Ovalı ile görüşmek istiyorum . Kendisini nerede bulabilirim ? Çalıştığı hastane ya da özel muayenesi nerededir ?

  3. yegenim 69 yaşında ve kalbi %30 oranında çalışıyor. kendisne kök hücre tedavisi ile kaslarını kuvvetlendirmem mümkünmüdür ve mümkün bulunduğu takdirde maliyeti ne olabılir? bu hususta bilgi almak istedim. saygılarımla.
    E.Hakim üzeyir Termeli

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz