Emrullah Hatipoğlu

Emrullah Hatipoğlu Sultanahmet Camii Eski İmamı. Son dönemde TRT Türk ekranlarında yayınlanan programlar ile dikkat çekmiştir. Hakkında merak edilenler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Emrullah Hatipoğlu Kimdir?

Emrullah Hatipoğlu din adamı, imam hatip. Henüz 9 yaşında babasınında desteği ile hafız olmuştur. İlköğretim diplomasının ardından 1960 ihtilal yılında Ankara İmam Hatip Okulunda okumuş ardından Trabzon İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuştur. 1968 ve 1972 yılları arısında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü bugünün ismi ile İlahiyat Fakültesi’ni bitirmiştir.

Aynı sene Beylerbeyi Hamid-i Evvel Cami’inde İmam-Hatip olarak görev almıştır. Bu arada lise fark derslerini de vererek Eyüp Sultan Lisesi’nden mezun olmuş, lise diplomasıyla da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde üniversite tahsiline devam etmiştir.

1975 yılında ise İstanbul Üniversitesi Arap-Fars Edebiyatı Bölümünde eğitim görmüş ve mezun olmuştur. 1975 yılında katıldığı Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi Arapça Bölümünü de 1978 yılının Mayıs ayında tamamlamıştır.

Ardından Beylerbeyi’nde Hamid-i Evvel camiinde Halil Efendi diye bir zâttan vekâleten imamlık görevi almıştır. Son 33 yılı ise Sultanahmet Camiinde olmak üzere 43 yıl imamlık yapmıştır. Teşvikiye Camiinde imamlık yaparken kısa dönem askerlik yapan Hatipoğlu, 1978 yılı Temmuz ayında Sultanahmet camiine imam olarak atanmış uzun yıllar görev yapmıştır.

Üsküdar Beylerbey’inde başladığı İmam-Hatiplik görevini sırası ile Eminönü Yeni Cami, camilerde Hatipliğin son bulmasıyla da Teşvikiye Cami’inde, 4,5 yıl görev yaptıktan sonra 1978 Temmuz ayından itibaren Sultanahmet Cami’sinde İmam-Hatip olarak yapmıştır.

İslami Edebiyat Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir.

Emrullah Hatipoğlu Nereli?

Emrullah Hatipoğlu aslen Trabzon Of’ludur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz