Emine Sevgi Özdamar

0

Emine Sevgi Özdamar uzun yıllardır yaşantısını Almanya’da sürdürmektedir. Hakkında merak edilen tüm bilgiler. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Emine Sevgi Özdamar Kimdir?

Emine Sevgi Özdamar oyuncu, yazar, tiyatrocu, dramaturg. Sanat dünyasına tiyatro ile giriş yapmıştır. 1986 senesinden bu yana Almanya’da serbest yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Anadili Almanca olmamasına rağmen eserlerini Almanca yazan ilk yazarlardan biri olmuştur.

Almanya’da, Çağdaş Alman Edebiyatı’nın önemli isimlerinden birisi olarak kabul görmüştür. Özellikle Hayat Bir Kervansaray, Annedili ve Haliçli Köprü isimli romanları ile tanınmıştır. Özdamar’ın, romanları karşılaştırmalı edebiyat ve çeviribilim alanında pek çok akademik çalışmaya konu olmuştur.

Emine Sevgi Özdamar Nereli?

Emine Sevgi Özdamar Malatya’lıdır. Aslen 1946 senesinde Malatya’da dünyaya gelmiştir.

Çocukluk yılları Türkiye’nin farklı şehirlerinde geçmiştir. İlk olarak 12 yaşındayken Bursa’da Moliere’in Kibarlık Budalası isimli oyunu için sahneye çıkmış ve tiyatrocu olmaya karar vermiştir. İlerleyen süreçte, abisi eğitim için İsveç’e gitmiş, Özdamar’da tiyatro eğitimi için Almanya’ya gitmiştir.

1965 ve 1967 yılları arasında 1.5 sene Almanya’da yaşamış, 3 ay Almanya Berlin’de bir fabrika’da işçi olarak çalışmıştır. Almanya deneyimi sonrası tekrar Türkiye’ye dönmüştür.

İstanbul’da LCC Tiyatro Okulu’nda Muhsin Ertuğrul, Beklan Algan, Ayla Algan, Haldun Taner, Melih Cevdet Anday ve Nurettin Sevin’den eğitim almıştır.

1969 ve 1970 yılları arasında Ece Ayhan ve annesi ile birlikte Üsküdar’da oturmuştur. İsmini kendisine Ece Ayhan vermiştir.

Bir süre Ankara Birlik Sahnesi’nde Vasıf Öngören ile çalışmış, 1973 senesinde Asiye Nasıl Kurtulur adlı film de rol almıştır.
Emine Sevgi ozdamar1
İlerleyen süreçte, Bertolt Brecht’in öğrencisi Benno Besson ile çalışmak için tekrar Almanya’ya gitmiştir. Benno Besson ve Alman yönetmen Mathias Langhoff’un reji asistanı olarak çalışmıştır.

1976 ve 1977’de Doğu Berlin’de Volksbühne’de çalışmış, Berlin, Münih ve Frankfurt şehir tiyatrolarında da çalışma fırsatı bulmuştur.

1978 senesinde Besson ile Brecht uyarlaması olan Kafkas Tebeşir Dairesi oyununu Paris ve Avignon’da sahneye koymak üzere 2 seneliğine Fransa’ya taşınmışıtr. Bu oyun için yarattığı kolaj ve kuklalar çok beğenilmiş, kendisine Paris Vencennes Üniversitesi’nde doktora yapma hakkı tanınmıştır.

1979 ve 1984 seneleri arasında, Almanya Bochum Tiyatrosu’nda Matthias Langhof’un yanında oyunculuk yapmıştır.

1980’li senelerden itibaren, hikaye, roman ve günlük tarzında edebi eserler yazmaya başlamıştır. Bochum Tiyatrosu’nda oynanmak üzere 1982’de yazdığı “Schwarzauge in Deutschland” (Karagöz Almanya’da) isimli oyun, 1986’da Almanya Frankfurt Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. Bu oyun, bir Türk yazar tarafından yazılıp sahnelenen ilk Almanca tiyatro oyunu olmuştur.

1986 senesinde Almanya Berlin’e yerleşen Emine Sevgi Özdamar, günümüzde çalışmalarını serbest yazar olarak sürdürmektedir. 2022 yılında, Almanya’nın kültürel alandaki en önemli ödüllerinden biri olan Georg Büchner Ödülü’ne layık görülmüştür.

Emine Sevgi Özdamar Kaç Yaşında?

Emine Sevgi Özdamar 77 yaşındadır. Doğum tarihi 10 Ağustos 1946, burcu ise aslan’dır.

Ödülleri:

 • Ingeborg Bachmann Ödülü
 • Walter Hasenclever Ödülü
 • Kuzey Ren Westfalya Yılın Sanatçısı Ödülü
 • Almanya Kuzey Şehirleri Literatür Ödülü
 • Frankfurt Şehir Yazarı Ödülü
 • Kleist Ödülü
 • Georg Büchner Ödülü
 • Cevap Yaz

  Lütfen yorumunuzu girin!
  Lütfen adınızı buraya giriniz