Ekrem Demirli

Ekrem Demirli hakkında merak edilenler. Aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, kitapları, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1969 yılında dünyaya gelmiş, aslen Rize’nin İkizdere İlçesi’nde doğmuştur. 1993 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından, 1995 yılında Abdullah İlâhî’nin Keşfü’l-Vâridât’ı isimli tezi ile Yüksek Lisans yapmıştır. 2003 yılında ise Sadreddin Konevi’de Marifet ve Vücûd başlıklı çalışması ile doktorasını tamamlamıştır.

Prof. Dr. Ekrem Demirli, günümüzde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bugüne kadar yayınlanmış olan bir çok makale, bildiri ve çevirileri mevcuttur. Hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri ve ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş tebliğleri bulunmaktadır. Son dönemlerde özellikle katıldığı bir çok televizyon programı ile ekran severler tarafından da oldukça merak edilen bir isim olmuştur. İleri derecede Arapça diline hakim olan Prof. Dr. Demirli, esprili, mütevazi, zeki ve hayranlık uyandırıcı bir karaktere sahip olarak tanınmaktadır.

Ekrem Demirli kitapları;

(2005) – Sadreddin Konevî’de Bilgi ve Varlık
(2006) – Fusûsu’l-Hikem Şerhi
(2008) – Nazarî Tasavvufun Kurucusu: Sadreddin Konevî
(2009) – İslam Metafiziğinde Tanrı ve İnsan
(2015) – Şair Sufiler: Mevlana, Yunus ve Niyazi-i Mısri Üzerine İncelemeler
(2015) – Tasavvufun Altın Çağı
(2015) – İbnü’l-Arabî Metafiziği
İslam Düşüncesi Üzerine
Fütûhât-ı Mekkiyye’nin Özeti

Ödülleri;

Türkiye Yazarlar Birliği 2006 Yılı “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri” Yılın Tercüme Ödülü: (Fütühât-ı Mekkiyye 1-2-3 çevirisi ile)
2012 TASAM Türkiye Stratejik Bilim İnsanı Ödülü

İstanbul Üniversitesi idari görevleri;

Merkez Yönetim Kurulu Üyesi – Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi
Ana Bilim Dalı Bşk. – Tasavvuf Ana Bilim Dalı – Temel İslam Bilimleri Bölüm İlahiyat Fakültesi

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz