Civan Canova

0

Civan Canova oyunculuk kariyerini uzun yıllardır başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Rol aldığı başarılı yapımlar ile bir çok ödülün sahibi olan ünlü oyuncu hakkında bir çok soru merak konusudur. Kimdir? aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? Evli mi? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Civan Canova Kimdir? Nereli?

1955 yılının Haziran ayında dünyaya gelen başarılı oyuncu Ankara doğumludur. 1973 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olmuştur. Baba tarafından ise Kavala’lıdır, Kavala Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde yer alan bir sahil kentidir. Babası merhum yönetmen Mahir Canova’dır. Oyunculuktaki başarısının yanı sıra bir o kadar da oyun yazarlığı ve ressamlığı da başarılıdır. Resimlerinde bir çok tanıdık isme rastlamak mümkün. Yılmaz Güney, Yaşar Kemal, Zeki Müren ve Mahir Canova gibi. Oyunculuk dünyasına usta oyuncu Yılmaz Güney’in Arkadaş isimli sinema filmi ile adım atmıştır. Bir röportaj’da oyunculuğun yaşı yok ama rolün yaşı var açıklamasında bulunmuştur. 1974 senesinde Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümüne girmiş ve 1979 yılında mezun olmuştur. Ardından İstanbul Devlet Tiyatrosu kadrosuna katılmıştır.

Civan Canova Boyu, Kaç Yaşında?

Ünlü oyuncunun boyu 1.83 cm, burcu ise yengeç’dir. 2021 yılı itibariyle 65 yaşındadır. Sol omzu ve bileğinden iki operasyon geçirmiştir. İlk ameliyatı çocukken gerçekleşmiş ve omuzunda beliren bir kitle nedeni ile az kalsın kolunu kaybedeceğini dile getirmiştir. Üstelik solak olan Civan Canova ikinci operasyonunu ise sol bileğinden Fatmagül’ün Suçu Ne dizisi çekilirken geçirmiştir.

1998 yılında kendisi gibi sanatçı Açelya Akkoyun ile evlenmiş ancak 2004 yılında boşanmışlardır.

Oynadığı diziler;

Yalancı Şafak, Çiçek Taksi (Celal), Gece Yürüyüşü (Cüneyt), Çeşm-i Bülbül (Hakkı), Esir Kalpler (Ekrem Akerman), Ay Işığı, Avukatlar, Sınıf (Şeref), Fatmagül’ün Suçu Ne? (Avukat Kadir), Sensiz Yaşayamam, Paramparça (Rahmi), Her Sevda Bir Veda, Atiye.

İlginizi Çekebilir :   Cihan Ünal

Başarılı oyuncunun resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sitesinde özgeçmişi, oyunları ve resim çalışmaları ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. https://www.civancanova.org

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz