Civan Canova

Civan Canova oyunculuk kariyerini uzun yıllar başarılı bir şekilde sürdürmüş usta oyuncularımızdandır. Rol aldığı başarılı yapımlar ile bir çok ödülün sahibi olan ünlü oyuncu hakkında bir çok soru merak konusudur. Hakkında kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Civan Canova Kimdir?

Civan Canova tiyatro kökenli bir oyuncudur. 1955 yılının Haziran ayında dünyaya gelen başarılı oyuncu Ankara doğumludur. 1973 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olmuştur. Sol omzu ve bileğinden iki operasyon geçirmiştir. İlk ameliyatı çocukken gerçekleşmiş ve omuzunda beliren bir kitle nedeni ile az kalsın kolunu kaybedeceğini dile getirmiştir. Üstelik solak olan Civan Canova ikinci operasyonunu ise sol bileğinden Fatmagül’ün Suçu Ne dizisi çekilirken geçirmiştir.

Civan Canova Nereli?

Civan Canova baba tarafından Kavala’lıdır, Kavala Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde yer alan bir sahil kentidir. Babası merhum yönetmen Mahir Canova’dır.

Oyunculuktaki başarısının yanı sıra bir o kadar da oyun yazarlığı ve ressamlığı da başarılıdır. Resimlerinde bir çok tanıdık isme rastlamak mümkün. Yaşar Kemal, Zeki Müren ve Mahir Canova gibi. Oyunculuk dünyasına usta oyuncu Yılmaz Güney’in Arkadaş isimli sinema filmi ile adım atmıştır. Bir röportaj’da oyunculuğun yaşı yok ama rolün yaşı var açıklamasında bulunmuştur. 1974 senesinde Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümüne girmiş ve 1979 yılında mezun olmuştur. Ardından İstanbul Devlet Tiyatrosu kadrosuna katılmıştır.

Civan Canova Neden Öldü? Ölümü

Civan Canova’nın ölüm haberini oyuncu Esra Dermancıoğlu duyurmuştur. Notunda “Dostum bu hayatta içime en dokunan sıcacık Civan’ımı kaybettik” yazmıştır. Usta oyuncu 65 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Civan Canova, 15 gün hastanede kaldığını ve birkaç gün sonra taburcu olacağını duyurmuş ve bir video paylaşmıştır.

Açıklamasında vereceği haberin iyi olmadığını, her şeyin 2014 yılında başladığını ve Gümüşlük sahili’nde dolaşırken olduğunu dile getirmiştir. Sol bileğinden ameliyatlı olduğunu ve bileğinde kemik ölümü olduğunu onu çıkardıklarına söylemiştir.

Kafeye doğru giderken bir köpeğin üzerine yanlışlıkla basmış, köpekte sıçrayınca Canova yere sağ kolunun üstüne düşmüştür. Kemik ölümü, tendon kopması ve adele erimesi meydana gelmiştir.
MR çekimi sonrasında, protez takılması gerektiğini ama kendisinin istemeyerek ihmal ettiğini ardında bir kaç ay önce feci ağrılar başladığını belirtmiştir.

Bu ağrılardan dolayı gece uyuyamamış, hastaneye giderek tekrar MR çektirmiş ancak onun artık ikinci planda kaldığını çünkü akciğer filmi çekerken belirsiz bir kitlenin teşhisi ile karşılaşmıştır. Bir kaç gün sonra ise taburcu olacağını duyuran usta oyuncu maalesef 67 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

1998 yılında kendisi gibi sanatçı Açelya Akkoyun ile evlenmiş ancak 2004 yılında boşanmışlardır.

Oynadığı diziler;

Yalancı Şafak, Çiçek Taksi (Celal), Gece Yürüyüşü (Cüneyt), Çeşm-i Bülbül (Hakkı), Esir Kalpler (Ekrem Akerman), Ay Işığı, Avukatlar, Sınıf (Şeref), Fatmagül’ün Suçu Ne? (Avukat Kadir), Sensiz Yaşayamam, Paramparça (Rahmi), Her Sevda Bir Veda, Atiye.

Başarılı oyuncunun resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sitesinde özgeçmişi, oyunları ve resim çalışmaları ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. https://www.civancanova.org

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz