Açelya Akkoyun

0

Açelya Akkoyun hakkında merak edilenler. Kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? ailesi ve özel hayatı ile ilgili biyografi sayfası.

Doğum yeri, doğum tarihi, ailesi ve eğitim hayatı;

31 Aralık 1972 tarihinde dünyaya gelen güzel oyuncu aslen Adana doğumludur. Babasının ismi Ejder Akkoyun, annesi ise emekli İngilizce öğretmenidir. 7 yaşından itibaren 10 sene kadar voleybol oynayan Açelya Akkoyun, Fenerbahçe Lisesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun olmuştur. Boyu 1.70 cm, burcu ise Oğlak’tır.

Eğitim döneminde İstanbul Şehir Tiyatroları bünyesinde 6 sene kadar bir çok tiyatro oyununda sahne almıştır. Ayrıca Akbank, Pril, Luna, Yeni Yüzyıl ve İş Bankası gibi firmaların, markaların reklam yüzü olarak reklamlarda yer almıştır. 1989 senesinde ünlü sanatçı, Zülfü Livaneli’nin seslendirdiği Güneş Topla Benim İçin isimli şarkının klibinde yer almıştır.


Oyunculuk ve sunuculuk kariyeri;

1995 senesinde 4×4 isimi yarışma programının sunuculuğun üstlenmiş, ayrıca 3 sene arka arkaya Antalya Film Festivali’nin sunuculuğunu üstlenmiş, 2000 senesinde ise Çocuktan Al Haberi aldı yarışmada sunucu olarak bulunmuştur. İlk oyunculuk deneyimini ise 1992 senesinde Mahallenin Muhtarları adlı dizi ile gerçekleştirmiştir.

Açelya Akkoyun bugüne kadar oynadığı tüm diziler;

Mahallenin Muhtarları, Son Söz Sevginin, Çakalların İzinde, Suçlu Kim, Mirasyediler, Çiçek Taksi, Böyle mi Olacaktı, Hayvanlara Dokunduk, Sıdıka, Ekmek Teknesi, İki Arada, Hayat Bilgisi, Kırık Ayna, Sınırlı Aşk, Saçsaça Başbaşa, Aşk Her Yaşta, Kadının Sessizliği, Hasret, Evimin Erkeği, Doksanlar, Evlilik Okulu, Girdap ve Keşke Hiç Büyümeseydik.

Rol aldığı sinema filmleri ise, Saklı Yüzler, Hatanın Bedeli, Sessizlik.


Evlilik hayatı;

Başarılı oyuncu 10 Haziran 1998 yılında sinema ve tiyatro oyuncusu Civan Canova ile evlenmiştir ancak bu evliliği 5 Haziran 2002 tarihinde son bulmuştur. İkinci evliliğini ise 5 Temmuz 2006 tarihinde iş adamı Enis Cergel ile gerçekleştirmiştir. Bu evliliğinden 2009 doğumlu Alya Deniz Cergel isminde bir kızı vardır.

Drama dersleri veren güzel oyuncu, çocuklara yönelik tiyatro seyretme alışkanlığı edindirmeyi önemsemektedir. Kızı Alya’yı da sık sık devlet tiyatrolarına ve Bakırköy Şehir Tiyatroları’nın çocuk oyunlarına götürmektedir.

Günümüzde Show Tv ekranlarında yayınlanan Keşke Hiç Büyümeseydik dizisinde Mukaddes Handırı karakteri ile oyunculuk kariyerini sürdürmektedir.

Ayrıca TV 360 ekranlarında Açelya ile Gülümse Hayata isimli program ile yayın hayatını devam ettirmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz