KimNereli.net

Charles Perrault

Charles Perrault Kimdir?

Gerçek adı: Charles Perrault
Doğum Tarihi: 12/01/1628
Ölüm Tarihi: 1703-05-16
Eğitim Durumu: Lisans
Burç: Oğlak
Meslek: Şair Yazar
Doğum yeri: Fransa Paris

Charles Perrault Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Charles Perrault kimdir? Hayatı, hikayeleri, yaşamı, ailesi, ölüm tarihi ve daha bir çok soru ile merak edilen ünlü şair, yazar hakkında merak edilenler.

Charles Perrault bizimde dahil, günümüzde halen çocuklarımızın hayallerini süsleyen ve bir çok çizgi filme uyarlanan hikayeleri ile evlerimize konuk olmaya devam ediyor.

Charles Perrault doğum yeri, doğum tarihi, çocuk hikayeleri yazmasının sebebi;

Özellikle Kül Kedisi Cinderella, Kırmızı Başlıklı Kız ve Uyuyan Güzel gibi hikayeleri dilden dile dolaşmakta ve her nesle anlatılmaya devam edilmektedir. Charles Perrault 1628 yılının Ocak ayında, Fransa’nın Paris şehrinde zengin bir ailenin evladı olarak dünyaya gelmiştir. Oğlak burcudur.


Pierre ve Paquette Le Clerc çiftinin evladı olan Perrault, Beavuais Koleji’nde eğitim görmüştür. Ardından 1651 yılında Orleans’ta Hukuk üzerine eğitim hayatını tamamlamıştır. Uzun süre doğup büyüdüğü şehir, Paris’te avukat olarak çalışmıştır. O dönemlerde de yazmayı çok seven usta yazar, ilk olarak aşk şiirleri yazmaya ve notlar tutmaya başlamıştır. Ardından 1654 yılında kitaplarını yazmaya başlamıştır.

1671’de (XIV. Louis devri) Fransız Akademisi’ne üye seçilen Charles Perrault o zaman diliminde farklı masallar yazmaya da başlamıştır. Kısa sürede ülkesi Fransa’nın yanı sıra tüm dünyanın tanıdığı en ünlü yazarlar arasına dahil olmuştur. Yazmış olduğu bazı masallar, ileriki yıllarda ve günümüzde peri masalı olarak adlandırılan türlere örnek olmuştur.

1697 yılında Peri Masalları (Les Contes de Ma Mere I’oye) ismi altında topladığı çocuk masalları kitabını yayınlamıştır. Bu yapıtta Çizmeli Kedi’den Parmak Çocuk’a kadar bir çok dünyaca ünlü masal yer almaktadır.

1672 senesinde Marie Guichon ile evlenen Charles’in bu evliliğinden Pierre ve Charles isimlerinde iki oğlu olmuştur. Evliliği 6 senenin ardından 1678 yılında son bulmuştur.

Perrault’un çocuk hikayeleri ve masalları üzerine bu denli düşmesinin de özel bir nedeni vardır. Sebebi ise o dönemde kendi çocuklarına anlatabileceği düzgün bir hikaye ve masal kitabı bulamamış olmasıdır. Bu eksikliği giderebilmek için girdiği bu yolda inanılmaz bir başarı hikayesinin konusu olmuştur. İlk etapta çocuklara yönelik eğlenceli ve eğitici hikayeler yazmaya başlamıştır. Kısa süre içinde çocuk hikayeleri ile büyük bir üne kavuşmuş, gelecek nesillere kadar aktarılan ve onlara ilham kaynağı olan bir çok eserin altına imzasını atmıştır.

Charles Perrault ‘a ait yazmış olduğu klasikler, eserler, kitaplar ise;

Parmak Çocuk, Mavi Sakal, Çizmeli Kedi (Le Chat botte), Kül Kedisi (Cendrillon), Kırmızı Başlıklı Kız (Le Petit Chaperon rouge), Uyuyan Güzel (La Belle au bois dormant), Diamonds and Toads, Caperucita Roja. Puss in Boots, The Sleeping Spell, The Olg Beggar Woman, Piel De Asno, Three Wishes, The Magic Ring, Cinderella, Perilerin Bahçesi, Eşek Derisi, Barba Azul, Contes.

Yaşamının son yıllarında çocukları için derlediği ve Kaz Ana’nın Öyküleri adlı kitabında yayımladığı masallar birer dünya klasiğidir.

Usta isim, Charles Perrault 16 Mayıs 1703 tarihinde, doğup büyüdüğü, Fransa Pariste 75 yaşında iken yaşamını yitirmiştir.

Günümüzde kitapları, hikayeleri ve masalları hem çizgi film olarak yayınlanmış, hem de animasyon ve sinema filmi olarak ekran severler ile buluşturulmuştur. Ayrıca opera, bale ve tiyatro oyunlarında sahnelenmiştir.

Etiketler:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Charles Perrault
Gerçek adı: Charles Perrault
Doğum Tarihi: 12/01/1628
Ölüm Tarihi: 1703-05-16
Eğitim Durumu: Lisans
Burç: Oğlak
Meslek: Şair Yazar
Doğum yeri: Fransa Paris
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

371.089 kez okundu

2.

Tarık Akan

289.261 kez okundu

3.

Yusuf Aktaş

243.661 kez okundu

4.

Mustafa Miraç Kaya

224.054 kez okundu

5.

Tarkan

216.992 kez okundu

6.

Volkan Demirel

216.319 kez okundu

7.

Emre Mor

190.925 kez okundu

8.

Ersay Üner

186.403 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

175.019 kez okundu

10.

İrem Derici

170.511 kez okundu