Charles Manson

Charles Manson dünyanın gelmiş geçmiş en büyük seri katilleri arasında yer almaktadır. Hakkında ise suçları, ailesi, evliliği, ölümü ve cinayetleri gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1934 yılının Kasım ayında, Amerika Ohio’da dünyaya gelmiştir. Annesi henüz 16 yaşında iken hayat kadını olarak çalışıyor, o dönemde Charles Manson’u dünyaya getiriyor. Çocuk yaşlarda iken annesinin cezaevine girmesi sonucu küçük yaşlarda çalmaya, hırsızlık yapmaya ve suç işlemeye başlıyor. Geçimini sağlamak için hırsızlık, kapkaç vb. bir çok soyguna karışan Manson 18 yaşında iken hapishane ile tanışır.

Hayatı boyunca yaklaşık 35 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Charles Manson, 9 cinayetten yargılanmış, 20. yüzyılın en sadist seri katili ünvanını almıştır.

Hayatında işlediği cinayetlerin yanı sıra azmettirdiği ve işlettiği vahşice cinayetler ile de yaşadığı süre boyunca gündem olmuştur. Ayrıca kurmuş olduğu bir kaç kamyon arkası cümleler, yazılar ile de neredeyse kendisine ciddi bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmıştır.

Küçük yaşlardan itibaren bozuk kimliği, yapısı, karakteri ve psikopat tavırları ile bir çok insanın hayatını mahvetmiş ve ölümüne sebep olmuştur.

Charles Manson suçları, cinayetleri;

Yine henüz ufak yaşlarda kendisinden çokça büyük insanlardan sırf dayak yemek veya onlara zarar verebilmek umudu ile sataşmalarda bulunması, ilerleyen süreçte hırsızlığın yanı sıra çek vermek, kadın satıcılığı ve uyuşturucu vb. suçlar ile kendi çapında bir üne ulaşmıştır. Hapishanede geçirdiği sürede ise insan zihnine girebilme yetisini elde ettiğini düşünen Charles Manson, cezaevinde onlarca insanla birebir ikili ilişkide bulunmuştur. Özellikle zaafları bulunan insanların eksikliklerinden faydalanarak onları kullanmış ve bir çok suça azmettirmiştir. Dile getirdiği anlamsız ve iç boş kelime ve cümleleri ile bir çok insanı etkisi altına almıştır.

Örneğin, “Bana tepeden bak, bir ahmak göreceksin. Bana aşağıdan bak, efendini göreceksin. Bana direkt bak, kendini göreceksin” gibi cümleleri hayran sayısını arttırmaya yetmiş te artmıştır bile.

Cezaevi hayatının ardından kendince yaşadığı bu insan zihni okuma ve insanları yönetme kabiliyetini dışarıda bir çok insanın üzerinde kullanmıştır.

Nasıl oldu bilinmez ama ülkesinde, hayatı bir çok film, dizi, kitap ve şarkıya ilham kaynağı olmuştur. Öyleki 26 yaşında iken bir hayranı tarafından cezaevinde evlenme teklifi bile almıştır. Afton Elaine Burton isimli bir kız ile nişanlanmayı kabul etmiş, yasal izin almış ancak evlenmekten son anda vazgeçmiştir. Daha sonra tekrar cezaevine girmiş ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Amerika’da bir çok kesim tarafından nefret edilse de, kendisini seven, serbest bırakılmasını isteyen hatta bunun için çeşitli fan kulüpler kuran insanlar olmuştur.


Charles Manson Çete kurması;

1967 yılında 33 yaşında iken kendisi gibi sorunlu olan bir çok genç ile birlikte Cult Çetesi ismini verdikleri suç örgütünü kurmuştur. Kurduğu bu çeteyi ise aile olarak nitelendirmiştir. Bu çetede bulunan 5 kişi ile ilk olarak 9 Ağustos 1969 tarihinde ünlü yönetmen Roman Polanski’nin 8,5 aylık hamile eşi Sharon Tate’in de aralarında bulunduğu 8 kişiyi bıçakla öldürmeleri uzun yıllar gündemde kalmıştır. Uluslararası ajanslar diğer cinayetlere nazaran bu korkunç katliamı flaş haber olarak geçmiştir. Çetede bulunan Susan Atkins, Patricia Krenwinkel ve Leslie Van Houten gibi isimlerde idam cezasına çarptırılmıştır.

Charles Manson savunması;

Ben hayatı boyunca hapishanelerde dolaşmış bir yetimim. Bilinç altında benim anladığım şekilde güçlü, iradeli büyük harfle BABA diyebileceğim adamı hep aradım. Özgür insanları iyi hapistekileri kötü sanırdım. Hiç okula gitmedim o yüzden okuma yazma bilmem. Tecritte kalarak ben saf bir şapşal olarak kaldım. Sizin dünyanızın nasıl olduğunu izleyerek büyüyen bir çocuktum ben. Bendeki çocuk ne sizi nede bana yaptığını suçlamaları anlayamadı. Sizin herşeye yaklaşımınız zihniyetiniz farklı. Siz hayatınıza çok önem veriyorsunuz, benim hayatımın ise kimse için bir önemi yok. Bildiğim tek şey var, ben kendi kendimin hakimiyim ve olanlardan dolayı beni sadece kendim yargılayabilir. Ben kendimden memnunum, beni hapse tıkarsanız umrumda bile olmaz, zaten beni ordan en son siz çıkartmıştınız. Şahsen ben bunu sizden rica etmemiştir. Oradayken iyiydim.

Düşünceleriniz ve değer yargılarınız nedeniyle sizin beni anlamanız mümkün değil. Ellerinde bıçaklarıyla size saldıran sizin çocuklarınızdır. Bunu onlara siz öğrettiniz, ben sadece onlara kendi ayakları üzerinde durmaları için yardım ettim. Sizin aile dediğiniz çiftlikteki o çocuklar sadece sizin nefret ettiğiniz, sokaklara attığınız, ebeveynleri tarafından sokaklara atılan çocuklar. Ben onlara yardım etmek için onlara elimden geleni yaptım, sevginin yanlışı olmaz diyerek hepsine kucak açtım. Olanları umursamıyorum, benim için tek bir yasa vardır, o yasa ispiyonlama diyor. Ben asla kimseyi satmadım, ben onlara kardeşleri için yapılan herşeyin doğru olduğunu öğrettim.

Ben onlardan sorumlu değilim, onlardan siz sorumlusunuz, ama bütün suçu bana yüklemeye çalışıyorsunuz. Ben içinizden kimseyi hücreye tıkmazdım, bir insanın başka bir insanın özgürlüğünü elinden almasını seyretmeye bile katlanamam. Sizden daha güzel canlıları katledip, etlerini dişlerinizle parçalayıp aynı zamanda çocuklarınızı kötü ve katil ilan ediyorsunuz. Onlar sizden doğdular, onlar sizin yansımalarınız, ama ben tecritteyken hiç kötü insanlarla karşılaşmadım. Oradaki herkes kendini iyi yönleriyle öne çıkardı. Onları oraya getiren tek şey şartlardı, onlar orada hiç olmayabilirlerdi, kendilerini tutuklayan polislerden daha az insancıl değillerdi.

Sizin tek oyununuz paraya oynamaktır. İstediğinizle dalga geçip, istediğinize tepeden bakıyorsunuz. Bu yüzden ne yaptığını göremiyor, her şey sadece para ve ilgi çekmek içindir. Sizden nefret edemem, kendinizi öldürmenizden başka yolunuz yok, çünkü siz çoktan delirdiniz. Eğer ben ölünce dünyanızın daha iyi olacağını düşünüyorsanız beni temelli deliğe tıkabilirsiniz. Fakat ben her birinizin içinde yaşayan tek şeyim. Bu çocuklar onlara yapmamanızı söylediğiniz için uyuşturucu kullanmaktalar. Bir kapı gösterip bu kapıyı açmayacaksınız diyorsunuz, oysa siz söyleyene kadar bu kapıyı açmayı asla akıllarına getirmemişlerdir. Uyuşturucuyu okula getirip orada bunu asla kullanmayın diyorsunuz, siz okula onu götürmeseniz zaten çocuklar uyuşturucuyu bilmiyorlardı. Bu yasakları onlar çiğnesinler diye koyuyorsunuz. Sonrada onlara asla veremediğiniz sevgi oyunları oynuyorsunuz. Keşke onlara bir dinleseydiniz, ama siz kör ve sağırsınız, kendi yaptıklarınızda bile acizsiniz.

Neyse hepimiz aynı şeye doğru gidiyoruz, o da mutlak tanrıdır. Neyse hepimiz aynı şeye doğru gidiyoruz, o da mutlak tanrıdır. Kim olduğumu bilmiyorum, siz kendiniz beni sadist bir katile dönüştürdünüz, siz bende kendi yansımanızı görüyorsunuz. Bana istediğinizi yapabilirsiniz, ama beni asla hissedemezsiniz.

Ölümü;

2017 yılında 19 Kasım Pazar günü yaşlılığın getirdiği sağlık sorunları nedeni ile 83 yaşında iken ölmüştür. Kasım ayının başında Kaliforniya’da Bakersfield Hastanesi’ne tedavi için kaldırılmış ancak doğum gününden 1 hafta sonra ölerek insanlığında rahat bir nefes almasına neden olmuştur.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz