Çandarlı Halil Paşa

Günümüzde ekran severler tarafından sıkça Mehmed Bir Cihan Fatihi isimli dizi ile tarihi araştırmalar sonucu ismi duyulan Çandarlı Halil Paşa’nın tam doğum tarihi net olmamakla birlikte 10 Temmuz 1453 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirdiği belirtilmektedir.

Mehmed Bir Cihan Fatihi isimli dizide Çandarlı Halil Paşa’yı usta oyuncu Çetin Tekindor canlandırmıştır.

1439 ve 1453 yılları arasında Osman Devletinde Sadrazam olarak görev yapan Çandarlı Halil Paşa Fatih Sultan Mehmed tarafından, İstanbul fethinin ardından idam ettirilen ilk sadrazam olarak tarihe geçmiştir.

Kara Halil Hayreddin Paşa’nın torunudur. Babası Çandarlı İbrahim Paşa sadrazam olarak görev yaptığı dönemde Çandarlı Halil Paşa kazaskerliğe atanmıştır. Babasının ölümünün ardından 1429 tarihinde Sultan II. Murat tarafından sadrazamlığa getirilmiştir. Savaştan hoşlanmayan, barışçı bir politika izlediği belirtilen Halil Paşa II. Mehmed’in yani Fatih Sultan Mehmed’in 1. sultanlık döneminde fiilen Osmanlı devletini yönetmiştir.

Daha sonra II. Mehmet tahta geçmiş ve sadrazamlık görevine devam etmiştir. Ancak padişahın lalası Zağanos Mehmet Paşa ile politik bir mücadeleye girişen Çandarlı Halil Paşa Bizans’a karşı daha ılımlı politikalar sürdürülmesi tavsiyesinde bulunmuştur. Hatta İstanbul kuşatması sırasında Avrupa’da yeni bir haçlı ittifakı gibi bir şüphesinin olduğunu bu nedenle kuşatmanın kaldırılması yönünde telkinde bulunmuştur. Bu tavsiyeleri neticesinde ordu ve devlet tarafından Çandarlı Halil Paşa’nın Bizans’tan rüşvet aldığı yönünde fikirleri oluşmaya başlamış, II. Mehmet’te bu olayın ardından Çandarlı Halil Paşa’nın sadrazamlık görevine son vermiştir.

Ardından tutuklanmış ve Yedikule Altın Kapı’da 40 gün hapis yatmış, 1453 yılındada gözlerine mil çekilerek idam edilmiştir. Cenazesi ise oğlu İbrahim Paşa tarafından İznik’e götürülmüş ve Nilüfer Camisi yakınında bir türbeye defnedilmiştir. İdamının ardından tüm mal varlığına el konulmuştur.

Günümüzde Ege’de bulunan Çandarlı Körfezindeki kale ve Çandarlı İlçesi onun ismini taşımaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz