Ayşe Acar

0

Ayşe Acar kitapları, yazıları, programları ve daha pek çok başarılı projeleri ile dikkat çekmektedir. Hakkından merak edilenler, kısaca kariyeri, kitapları, hayatı ve biyografi bilgileri.

Ayşe Acar Kimdir?

Ayşe Acar Felsefe, bilimkurgu – fantastik kurgu yazarı, belgesel film yapımcısı, gazeteci, sunucu, radyocu, araştırmacı, yönetmen. İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Mezuniyetin ardından 1996 senesinde Sabah Gazetesi Reklam departmanın da çalışmaya başlamıştır. Daha sonra NTV ve Vatan Gazetesi Reklam departmanlarında yönetici olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Felsefe lisans eğitimini İstanbul Üniversitesinde tamamlamıştır. Yapay Zeka çalışmalarını konu edindiği “İnsan ve Yapay Zekâ’da Otonomi” başlıklı yüksek lisans tezini Bilgi Üniversitesi, Felsefe ve Toplumsal Düşünce Bölümü’nde tamamlamıştır. Felsefe literatürüne “Kantian Machine” (Kant Makinesi) olarak geçen Yapay Zeka çalışmalarını Türkiye’de gündeme getiren ilk kişi olmuştur.

Ayşe Acar Nereli?

Ayşe Acar Tokat doğumludur. Alevi bir ailede doğup büyümüştür. Aslen nereli olduğu ile ilgili şu bilgileri aktarmıştır. “Tokatlı olduğumu söyleyemem çünkü orada bir köyümüz yok, yalnızca amcam ve babam hayvan besiciliği yapmak için yerleşmişler oraya.” Dedelerim Dersim bölgesinden göç ederek epey bölge gezinmişler. Ben Tokat’ta doğdum.”

Günümüzde yaşantısını Kanada’da sürdürmektedir.

Ayşe Acar Kaç Yaşında?

Ayşe Acar 49 yaşındadır. Doğum tarihi 10 Ağustos 1974, burcu ise aslan’dır.

Televizyon ekranlarında Gelin Tanış Olalım programında yönetmen, Aşure isimli program da ise sunucu olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Ayrıca Aslı Şafak’ın sunduğu İşin Aslı isimli canlı yayın programında konuk olarak yer almıştır.

Ayşe Acar Kısaca Hayatı

Ayşe Acar üniversite dönemine kadar Tokat’ın Turhal İlçesi’nde yaşamıştır. Babası maden işçi, amcası ise besicilik yapmıştır. 1992 senesinde radyo yayıncılığı ile tanışmıştır. Daha sonra Ankara’ya taşınmış, Alevi türküleri yayınlayan ilk radyo olarak bilinen Radyo Mozaik’te 4 yıl kadar çalışmıştır. 1996 senesinde ise İstanbul’a yerleşmiş ve Radyo Umut sonrasında, Cem Radyo da çalışmaya başlamıştır.

2004 senesinde ikizlerine hamile kalmıştır. Bu olay, kariyerinin de değişmesine yol açmıştır. Yazı işlerindeki arkadaşlarına hamilelik maceralarını anlatırken, kendini hafta sonu eklerinde köşe yazısı yazarken bulmuştur.

11 Eylül 2004 tarihinde ilk yazısı Vatan Gazetesi’nde yayınlanmıştır. Yazıları 2011 yılına, çocukları Defne ile Ege’nin ilkokula başladığı zamana kadar sürmüştür. O zaman zarfında, Vatan Gazetesi köşesinde, tüp bebek tedavisi, prematüre doğum, hamilelik, bebeklik ve büyüme dönemlerini kapsayan her konuda, makaleler yazmıştır. Ayrıca alanında uzman doktorlarla röportajlar gerçekleştirmiştir. 2009 senesinde ise “Anneee! Anne oluyorum!” isimli ilk kitabı yayınlanmıştır.

2007 ve 2011 yılları arasında Vatan Gazetesi’nin hafta sonu eklerinde spor, sanat, siyaset, iş, moda dünyasının etkili isimleriyle röportajlar yapmıştır.

Farklı inanç grupları üzerine sahada çalışmalar yapmıştır.

Ayşe Acar Kitapları:

Bay Binet
Yeşil Adam
Bayan Nima (Yüzyıl serisi)
Mr. Binet (Yüzyıl serisinin ilk romanı İngiltere’de de yayınlanmıştır)
Kırklar Meclisi Hünkâr Bektaş
Dört Kapı – Hacı Bektaş-ı Veli.
Kanadalılaştıramadıklarımızdan Mısınız?

Yazdığı Kanadalılaştıramadıklarımızdan isimli kitabında, 40 yaşından sonra, bekar bir anne olarak, iki çocuk ve bir köpekle Kanada’ya yerleşme sürecinde yaşadığı zorlukları, düştüğü gülünç durumları kendine özgü esprili diliyle anlatmıştır. Ayrıca konuyla ilgili en çok merak edilen “Okul nasıl bulunur?”, “İş nasıl kurulur?”, “Eşyalar nasıl taşınır?” şeklindeki soruları da cevaplandırmıştır.

Tuncel Kurtiz’in vefatı sonnrasında gazetesiz.com internet sitesinde Mahrem-Alevilik-Tuncel Kurtiz başlıklı yazısı büyük ilgi görmüştür.

Resmi instagram hesabı @ resmi twitter hesabı ise @ayseacar_ ‘dır. Sıkı bir Beşiktaş taraftarı olduğunu da belirtebiliriz.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz