Ateş İlyas Başsoy

0

Ateş İlyas Başsoy AKP Neden Kazanır? CHP Neden Kaybeder? kitabının yazarı, kampanyayı yapan isim. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ateş İlyas Başsoy Kimdir?

Ateş İlyas Başsoy gazeteci, yazar, reklamcı. İlkokul eğitimini doğup büyüdüğü şehir Bursa’da tamamlamış ardından Kayseri Fen Lisesi’ni bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur.

Ateş İlyas Başsoy Nereli?

Ateş İlyas Başsoy Bursa doğumludur. Aslen Bursa’da Gürcü ve Pomak kökenli bir ailenin evladı olarak dünyaya gelmiştir.

Hıbır, Gırgır, Pişmiş Kelle ve Avni isimli dergilerde yazı ve öyküleri yayınlanmıştır. Limon dergisi’nde düzenli olarak yazıları basılmış, çeşitli edebiyat dergilerinde kitap eleştirilerinde bulunmuştur.
ates ilyas bassoy3 jpg
İlk olarak 1985 senesinde Bursa’da yerel bir gazete’de çalışmaya başlayan Başsoy, gazetenin gençlik köşesini çıkartmıştır. Arabesk ve heavy metal türü müzikler ile ilgili yazı dizileri İstanbul basının da büyül ilgi görmüştür. Üniversite eğitim döneminden itibaren reklam endüstrisi içerisinde çalışmalar gerçekleştirmeye başlamıştır.

Güzel Sanatlar, Klan, DNA, Cen Ajans, Art Grup gibi reklam ajanslarında reklam yazarlığı ve yaratıcı yönetmenlik yapan Başsoy, 2005 yılında ise kendi ajansı Fayda’yı kurmuştur.

2001 senesinde İBB için hazırlanmış olan Kentim İstanbul başlıklı kampanyanın hem isim babası olmuş, hem de yaratıcı yönetmenliğini üstlenmiştir. 2004 senesinde (AKP) Adalet ve Kalkınma Partisi Belediye seçimini kazanmış ve kampanya durdurulmuştur.

2009 senesinde seçimler (CHP) Cumhuriyet Halk Partisi Antalya adayının kampanyasını hazırlamıştır, seçimde Adalet ve Kalkınma Partisi’ni Cumhuriyet Halk Partisi sürpriz bir şekilde geçmiş ve Belediye CHP’ye geçmiştir. Seçim galibiyeti CHP açısından AK Parti’ye karşı kazanılan ilk seçim başarısı olmuştur. Antalya seçim kampanyası sonrasında, siyasi iletişim öğütleri verdiği kitabı AKP Neden Kazanır? CHP Neden Kaybeder? en çok satan kitaplar arasında yerini almıştır.

2013 senesinde Kentine Güvenen Kentler Buluşması kampanyasını da hazırlamış, isim babası ve yaratıcı yönetmeni olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 2014 yerel seçimlerinde Mansur Yavaş’ın Ankara kampanyası başta olmak üzere otuza yakın kritik seçim bölgesinde kampanya başkanlığı veya kampanya danışmanlığı yapmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi 2019 yerel seçim ulusal kampanyası için Ateş İlyas Başsoy’la doğrudan sözleşme yapmış ve kampanya başkanlığı görevine getirilmiştir. Hedeflenen 12 büyükşehirden Antalya, Hatay, Eskişehir kampanyalarına dolaylı, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Mersin, Aydın, Tekirdağ ve Muğla kampanyalarına direkt katkı sunmuştur.

Ateş İlyas Başsoy Kaç Yaşında?

Ateş İlyas Başsoy 52 yaşındadır, doğum tarihi 18 Ağustos 1971, burcu ise aslan’dır.

Resmi instagram hesabı @griturk, resmi twitter hesabı ise @ates_bassoy ‘dur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz