Ataol Behramoğlu

0

1942 doğumlu usta yazar, çevirmen, şair ve edebiyatçı Ataol Behramoğlu İstanbul Çatalca’da doğmuştur.

Aslen Azerbaycan’lıdır, babası yedek subay olarak İstanbul Çatalca’da görev yaptığı dönemde Çatalca’da dünyaya gelmiştir. Babası daha sonra ziraat müdür olarak Türkiye’nin bir çok yöresinde iş hayatını sürdürdüğü için Ataol Behramoğlu’da İlköğretim 3’e kadar Kars’ta okumuş, ardından Lise sona kadar Çankırı’da eğitimini tamamlamıştır. Ankara Hukuk Fakültesi’nde eğitim görmüş, aynı fakültenin Rus Dili ve Edebiyata bölümünden 1966 yılında mezun olmuştur. İlk şiir kitabı Bir Ermeni General ismi ile 1965 yılında yayınlanmıştır.

1995 yılında Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı seçilmiştir. Günümüzde Cumhuriyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Slav Dilleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Başkanlığı, Beykent Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesinde öğretim üyeliği olarak görev yapmıştır.

Kardeşi Nihat Behram’da tanınmış şair ve yazardır. Diğer kardeşi Namık Behramoğlu ise avukat’tır ve onun bir şiir kitabı vardır.İki kez evlenmiştir. İlk eşi Ludmilla Danisenko’dur. Günümüzde Hülya İşbilir Behramoğlu ile evli olan Ataol Behramoğlu’nun Barıs Behramoğlu isminde bir evladı vardır. Onunda Su Gibi isminde bir romanı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz