Ali Raif Dinçkök

Ali Raif Dinçkök aslen nereli? kimdir? kaç yaşında ve neden öldü? İş hayatı, kısaca biyografi bilgileri.

1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ali Raif Dinçkök aslen Selanik Göçmeni’dir. Babası 1912 yılında Selanik’ten İstanbul’a göç etmiştir.

1952 yılında babası tarafından temelleri atılan kimya, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Akkök Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmiştir. Nilüfer ve Ömer Dinçkök isimlerinde iki kardeşi vardır.

Avusturya Lisesi ardından Aachen Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Akkök Holding bünyesinde iş hayatına adım atmış kariyeri süresince bir çok başarılı çalışmanın ve projenin altına imzasını atmıştır. İstanbul’un ilk alışveriş merkezi olan Akmerkez’in sahiplerindendir.

Akkök Grubu’nu dokuma imalatı ve ticaret ile birlikte bir çok farklı sektöre sokmuştur. 1989 yılında Akenerji, 2005 yılında Akiş Gayrimenkul ve 1968 yılında kurulmuş olan Aksa Akrilik bunlardan bir kaç tanesidir. Günümüzde Akkök Grubu bünyesinde 17 ticaret ve sanayi şirketi ile 18 üretim tesisi, toplam 35 kuruluş faaliyet göstermektedir.

11 Aralık 2018 tarihinde 74 yaşında iken tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

Ali Raif Dinçkök ailesi, evlilik hayatı ve çocukları;

İlk evliliğini Şennur Çiftçi ile gerçekleştirmiş bu evliliğinden Alize ve Raif isimlerinde iki evladı vardır. Bu evliliğinin son bulmasından sonra bir süre Mimar Barbara Pensoy ile birlikteliği olmuş bu birliktelikten Aleyna isminde bir kızı vardır. Sadece 1 kez nikah masasına oturan başarılı iş adamı bir dönem ünlü modacı Ece Ege evliliğin kapısından dönmüştür. Tam nikah masasına oturacakken evlilik sözleşmesi hazırlayınca nikahın iptal olduğu belirtilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz