Ali Güney

Ali Güney 2022 yılında yaşamını yitirmiştir. Usta oyuncu uzun yıllar oyuncu ve yönetmen olarak bir çok başarılı projede yer almıştır. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ali Güney Kimdir?

Ali Güney yönetmen, oyuncu ve tiyatrocu olarak uzun seneler sinema sektöründe bir çok başarılı projenin içerisinde yer almıştır. Usta oyuncu Yılmaz Güney’in ses tonu ve bakışları onun oyunculuk dünyasına girmesinde büyük bir etki olmuştur. 1972 senesinde, yapımcılık ile bu sektöre adım atmış, fotoroman Senaristliği yapmış, 1973 senesinde ise sinema dünyasına girerek, kısa sonra içinde Yeşilçam’da ismini duyurmuştur.

Ali Güney Nereli?

Ali Güney aslen Şanlıurfa Siverek’lidir. Henüz 9 yaşındayken ailesi ile birlikte İzmir’e taşınmıştır. İzmir’de simit satmış, nakliyat işi ile uğraşmış, fabrikalarda işçi olarak çalışmıştır.

Yeşilçam sinema dünyasını emektar sanatçısı, özellikle Türkiye’nin en uzun soluklu ve başarılı yapımlarından olan Kurtlar Vadisi adlı dizi ile tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. En son ise 2017 senesinde Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini yaptığı Vezir Parmağı isimli sinema filmi için kamera karşısına geçmiştir.

Yönetmen Remzi Aydın Jöntürk tarafından sinema dünyasında tanınmıştır. Sonrasında ise yönetmen Natuk Baytan ile tanışarak 20 film de rol almış, 40 civarında film de ise prodüksiyon amiri ve yönetmen asistanı olarak çalışmıştır.

Genellikle rol aldığı filmler de kötü adam rolünü büyük bir ustalıkla üstlenmiştir.

1990’lı senelerde, Hayırsız Evlat ve İstanbul-Paris tiyatro oyunlarında sahne almıştır. İlerleyen süreçte İstanbul Yeşilçam Tiyatrosu’nu kurmuştur. Türkiye genelinde gezici tiyatro yaparak bir çok okulda minik öğrencilere tiyatroyu aşılamıştır.

Cüneyt Arkın, Ahmet Mekin, İbrahim Kurt, Hüseyin Peyda, Tarık Akan, Münir Özkul, Hikmet Taşdemir, Sırrı Elitaş, Nubar Terziyan, Yılmaz Köksal, Gökhan Güney ve Salih Kırmızı gibi bir çok usta oyuncu ile birlikte kamera karşısına geçmiştir.
ali guney2

Ali Güney Neden Öldü?

Ali Güney’in ölüm sebebi ise hayranları tarafından merak edilmekte. Ölümü tüm sevenlerini yasa boğan usta oyuncu uzun süre KOAH hastalığı ile mücadele etmiştir. Son dönemde ise nefes darlığı sebebiyle hastaneye kaldırılmıştır. Durumu ağırlaşmış ve solunum cihazına bağlanmış, uzun süre uyutularak tedavisi devam etmiş ancak usta sanatçı yoğun bakıma kaldırıldığı hastanede hayata gözlerini yummuştur.

Usta sanatçı 66 yaşında vefat etmiştir.

Oynadığı Sinema ve Diziler:

En son Vezir Parmağı isimli sinema filmin de rol almıştır.

Aşk Adası
Gecenin Sonu
Kanun Kanundur
Suçlu Gençlik
Ölümsüz Aşk
Altar
Silah Arkadaşları
Oteldeki Cinayet
Vahşiler
Kurtlar Geceyi Sever
Sen ve Ben
Ziller
Yıldırım Han ve Emir Sultan
Hamal
Kınalı Kuzular: Üçpınar’lı Ali
Korkusuzlar
Oturak İmparatoru Recep
Palyaço Recep
Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman
Vezir Parmağı

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz