Adem Özköse

Adem Özköse hakkında merak edilen aslen nereli? kaç yaşında? kitapları gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1978 yılında aslen Samsun İli’nin Çarşamba İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. Ailenin tek erkek evladı ve en büyüğüdür. 6 kız kardeşi vardır. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olan Adem Özköse, 2004 yılında Vakit Gazetesi bünyesinde gazeteciliğe adım atmıştır. Özellikle Müslüman dünyasının bir çok önemli kritik ve kriz bölgelerinde gazeteci olarak çalışmalarda bulunmuştur. Arakan, Gazze, Lübnan, Suriye, Keşmir, Moro, Darfur, Afganistan ve Irak gibi.

2007 ve 2011 yıllarında Suriye Şam’da kalmış Gerçek Hayat Dergisi, Ortadoğu Temsilcisi olarak çalışmıştır. Daha sonra Sancaktar isimli derginin kuruluş kadrosunda yer almış, Diriliş Postası’nda günlük yazılar yazmıştır. Geçmişten günümüze dünyanın 4 bir yanında yapmış olduğu yolculuklar belgesel olmuştur. Başta TRT ekranları olmak üzere bir çok televizyon kanallarında bu belgeseller yayınlanmıştır.

Ayrıca yazmış olduğu kitapları, farklı bir çok dile çevrilerek okuyucular ile buluşturulmuştur.

Adem Özköse kitapları;

Cennete Otostop Ümmet Coğrafyası Esir: Gerçek Bir Esaret Hikayesi Söz Direnişçilerde Kaçak Yolcu Seyyah Rotamız Alem-i İslam.

2012 yılında Suriye’de Esad taraftarları tarafından arkadaşı Hamit Coşkun ile birlikte iken kaçırılmıştır. 53 gün boyunca Hamit Coşkun’la aynı hücrede tutuklu kalmış, özel bir işkenceye maruz kalmadıklarını ancak gerekçesiz olarak özgürlüklerinin kısıtlandığını belirtmiştir. Ayrıca kendilerini kaçıran grubun birşeylerin karşılığında özgürlüklerini vermek istediklerini dile getirmiştir. Kameraman Hamit Coşkun ise çok zor günler geçirdiklerini ve ilk 6 gün Adem Özköse’nin sesini duymadığını, hatta öldüğünü sandığını anlatmıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz