Zohreh Jooya

0

Zohreh Jooya Türkçe seslendirdiği şarkılar ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Birbirinden farklı mistik eserleri başarı ile seslendiren usta sanatçı hakkında bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? öldü mü? Müzik kariyeri, albümleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Zohreh Jooya Kimdir? Aslen Nereli?

1978 yılında dünyaya gelen başarılı sanatçı İran’ın Meşhed Şehri’nde doğmuş ve yetişmiştir. Anne tarafından İran’lı olan sanatçı baba tarafından ise aslen Afgan asıllıdır. Müzik eğitimini Viyana ve Amsterdam’da almıştır. Farklı dillerden ve kültürlerden eserleri büyük bir başarı ile seslendirmektedir. Babası Afgan ve annesi İran’lı olması o yıllarda büyük bir sorun idi. Sebebi ise anne ve babasının evlendiği o yıllarda Afgan asıllı bir erkeğin, İran’lı bir kadın ile evlenmesi yasak ve suçtu.

Müzik çalışmalarını ilerletebilmek ve hedefine ulaşmak için Zohreh Jooya, Avrupa’ya taşınmak zorunda kalmıştır. Amsterdam’da klasik müzik eğitimi almış, 1980 senesinde ise Viyana’ya taşınmıştır. Avusturya Viyana’da, Viyana Şehri Konservatuvarı’nda opera alanında yüksek lisans yapmıştır. Hem Doğu, hem Orta Doğu hem de Avrupa dünyası etkisi altında kalan ünlü sanatçı, orjinal enstrümanlar ile çalınan ve farklı albümlerde sunulan geleneksel İran müziğini yorumlamanın yeni bir yolunu bulmuştur.

Özellikle Pers Geceleri ve Pers’e Yolculuk albüm çalışmaları ülkesi İran’daki çeşitli etnik müziğin güzelliğinin örneklerindendir. Majid Derakhshani ile de çalışmalarda bulunmuştur.

Anne ve babasının yaşadığı sıkıntıların ardından Zohreh Jooya ‘nın müziği İran ve Afganistan kültürleri arasında köprü kurarak dikkat çekmektedir. Ayrıca batı dünyası kültürleri ile de müzik ile bir bağ yakalamıştır. bir albümünde, Afganistanlı ünlü şarkıcı Hamid Golestani ile çalışmış ayrıca birlikte sahne almıştır.

Albümleri:

Pers Geceleri: İran’dan Geleneksel Halk Müziği (1995), Koch International
İran’a Yolculuk (1998)
Pers Mistiklerinin Müziği (2003)
Afghan Music (2010), Arc – Ustad Hossein Arman ile
Afgan Topluluğu
Aşkın Özü


İlginizi Çekebilir :   Rıza Silahlıpoda

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz