Yücel Erten

İlkokul ve Ortaokul eğitimini Antalya ve Ankara’da tamamlayan usta oyuncu, yazar ve yönetmen Yücel Erten 1945 yılında Muş’ta dünyaya gelmiştir. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü mezunudur.

Ardından Ankara Devlet Tiyatrosu’nda stajer olarak çalışmaya başlamıştır. 1970 senesinde Devlet Bursu kazanmış ve Almanya’da ihtisas öğrenimini gerçekleştirmiş ve Essen Folkwang Yüksek Okulu Reji Bölümü’nden mezun olmuştur.

Yurt dışında bir çok oyunun yönetmenliğini gerçekleştiren Yücel Erten 1992 yılından itibaren tam 16 yıl Devlet Tiyatroları bünyesinde Genel müdür ve Başrejisör olarak görev yapmış 2000 senesinde isteği ile emekli olmuştur.

Türkçe’den Almanca’ya beş oyuncu çevirisi bulunan Yücel Erten 1969 yılında Ayten Erten ile evlenmiş sonrasında ise boşanmışlardır.

2017 yılında rol aldığı Kurtlar Vadisi Vatan sinema filminde fethullah gülen’in Muhterem’i canlandırmıştır. Bu rol için en zor rolüm buydu ancak profesyonel olarak yaklaşıp bu işin üstesinden gelmeyi başardım açıklaması yapmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz