Yıldız Tezcan

Yıldız Tezcan geçmişten günümüze seslendirdiği eserler ve rol aldığı sinema filmleri ile adını sanat tarihine yazdırmış usta isimdir. Hakkında hayranları tarafından merak edilen sorulara cevaplar. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Yıldız Tezcan Kimdir? Kaç Yaşında?

15 Mart 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen usta sanatçı Yıldız Tezcan 2022 yılı itibariyle 77 yaşındadır. Babasının ismi Cemal Konca’dır. Cemal Konca ülkemizin ilk makyözlerinden birisi olarak tanınmaktadır.

Eğitim hayatını henüz Ortaokul 2. sınıfta iken bırakmıştır. Ortaokul 2. sınıfa kadar ise İstanbul Şişli Talatpaşa Ortaokulunda eğitim görmüştür.

Müzik ile henüz 9 yaşında iken ilgilenmeye başlayan Yıldız Tezcan’ın ilk plağa okuduğu eser çocuk şarkısı olan Orda Bir Köy Var Uzakta isimli eserdir. Yine o dönemlerde çocuk korolarında yer almış, Belediye Konservatuvarı ve ardından bir çok musiki üstad isimden eğitim almıştır.

Yıldız Tezcan Kariyeri:

İlk profesyonel çalışmasını 1963 senesinde Grafson Plak şirketi ile çalışmaya başladığında, Şahin İdim Tosuno isimli 78 devirli Taş plak ile gerçekleştirmiştir. Gerçek çıkışını ise Odeon ile anlaşma imzaladıktan sonra 100 adet 45’lik plak serüveni ile gerçekleştirmiştir.

Seslendirdiği Aman Dünya Ne Dar İmiş, Vur Sineme Öldür Beni, Hele Dadaş, Hastane Önü İncir Ağacı ve Mühür Gözlüm gibi plakları büyük bir ilgi görmüştür.

Kısa sürede bu çıkışı film yapımcılarının da dikkatini çekmiş ve sinema dünyasına giriş yapmıştır. İlk sinema filmini ise 1965 senesinde başrollerini Yılmaz Güney ile paylaştığı Gönül Kuşum adlı film ile yaşamıştır. Toplam 45 sinema filminde rol alarak kariyer basamaklarını oyuncu olarak hızla tırmanmıştır.

Aşkın Gözyaşları, Berduş Yıldız, Yayla Kartalı, Kaldırım Meleği, Kırık Saz, Mühür Gözlüm ve Ezom hasılat rekorları kıran sadece rol aldığı bir kaç sinema filmidir.

Yıldız Tezcan Evlimi?

1962 senesinde plak yapımcısı ve organizatör Mahmut Tezcan ile evlenmiş evliliği 1968 yılında son bulmuştur. Bu evliliğinden Önder ve ömer isimlerinde iki oğlu vardır. 2. evliliğini ise film yapımcısı Faruk Gerçek ile yapmıştır.

Uzun senelerdir medya dünyasından uzak bir şekilde hayatını sürdüren usta sanatçı 2022 yılında ilk kez ekrana çıkmıştır. Alişan ve Demet Akalın‘ın sunduğu programa katılmış, 7’den 70’e herkese müzik ziyafeti yaşatmıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz