Seyfi Dursunoğlu

Seyfi Dursunoğlu Türk televizyon dünyasının Huysuz Virjin adı ile tanıdığı usta sanatçılarımızdandır. Hakkında ise hayranları tarafından aslen nereli? kaç yaşında, neden öldü? Ekran kariyeri, eğitimi gibi soruların cevapları merak ediliyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1932 yılının Ekim ayında dünyaya gelen Seyfi Dursunoğlu aslen Trabzon’ludur ve Trabzon’da doğmuştur. Kimliğinde gerçek ismi Seyfettin Dursun olarak geçmektedir. 7 çocuklu bir ailenin evladıdır. Çocukluk yıllarının bir bölümü doğup büyüdüğü memleketi Trabzon’da geçmiştir. Daha sonra ailesi ile beraber İstanbul’a taşınmış, yatılı olarak Boğaziçi Lisesi’nde okumuştur. Ardından Askeri bir okul olan Heybeliada Deniz Koleji’nde eğitimini sürdürmüştür. Eğitim hayatını İngiliz Filolojisi Bölümü’ne okurken yarıda bırakmış, 18 sene gibi bir süre SSK’da devlet memuru olarak görev yapmıştır.

Seyfi Dursunoğlu kariyeri;

1970’li senelerde SSK iş hayatının ardından Ramazan eğlenceleri düzenlemeye ve kantolar yapmaya başlamıştır. Huysuz Virjin karakteri ise Kulüp 12’de çalışmaya başladıktan sonra çıkmıştır.

Huysuz Virjin karakteri ve Huysuz Show programı ile günümüzün bilinen stand-up tarzı komedi programını ülkemizde ilk yapan isim olmuştur. Ayrıca yine ülkemizde bir drag karakteri canlandırmış olan nadir isimlerden birisidir. İlk büyük çıkışı TRT ekranlarında yayınlanmış olan ve Seren Serengil‘in babası, Öztürk Serengil ile katıldığı bir programda verdiği esprili cevapların ardından gerçekleştirmiştir.

Geçmişten günümüze bir çok programda sunuculuk yapmasının yanı sıra jüri olarak ta görev almıştır. Popstar Türkiye, Huysuz’la Dans Eder misin? ve Benzemez Kimse Sana adlı programların jüriliğini üstlenmiştir.

Yaptığı programlar için Biraz müstehcen olduğunu, ağzından kaçırdığı bazı kelimeler nedeni ile çalıştığı kanalın kapandığını, hatta en çok kanal kapatan sanatçı olduğunu belirtmiştir. 2000’li senelerde, RTÜK tarafından programının yayınlandığı kanala baskı yapılıp, sansür uygulandığını belirtmiş, ilerleyen süreçte televizyon ekranlarında daha az çıkmaya karar vermiştir.

Programlarında gösterilerinde dans eşliğinde bir çok şarkıyı büyük bir beceri ile seslendirmiştir. Bazılar ise Katina, Alavera Dalavera, Otobüsüm Kalkıyor, Beyim Buyursun, Şık Şık Tuvaletler, Cız Bız, Berber, Kara Kız, Sevdim Seni, Çıktım Beyoğlu Başına, Hani Demdir Müptela.

Ölüm tarihi, neden ve kaç yaşında öldü?

17 Temmuz 2020 tarihinde 87 yaşında iken saat 16:45’te hayata gözlerini yummuştur. İstanbul Acıbadem Altunizade Hastanesi’nden vefat eden ünlü ismin Koah hastası olduğu ayrıca 15 gün kadar hastanede zatürre tedavisi gördüğü açıklanmıştır.

Mirasını ise Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bırakan ünlü isim ayrıca bedenini de Tıp Fakültesi’ne bağışlamıştır. Ölmeden önce ki mal varlığının ise 15 milyon TL olduğu belirtilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz