Seyda Perinçek

Seyda Perinçek Kürt Halk müziğinin başarılı isimlerindendir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca müzik kariyeri, albümleri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Seyda Perinçek Kimdir?

Seyda Perinçek kendisine ait yüzlerce şiiri ve bestesi olan müzisyen ve şarkıcıdır. Kürt Halk Müziği’nin başarılı seslerinden olan Perinçek günümüzde yaşantısını yurtdışında, İsviçre’de sürdürmektedir.

Ortaokul dönemine kadar yaşamını doğup büyüdüğü memleketinde sürdürmüş, daha sonra ailesi ile Diyarbakır’a taşınmıştır. Henüz ortaokul döneminde iken yetenekleri fark edilmiştir. Bu nedenle ailesi tarafından da kendisine bu konuda destek verilmiş, müzikle birlikte eğitim hayatına devam etmiştir.

Lise tahsilini Diyarbakır’da tamamlayan Perinçek, Hacettepe Üniversitesi Konservatuvar Bölümü’nde eğitim görmüştür. Ancak 3. sınıftayken siyasi nedenlerden ötürü eğitime ara vermek zorunda kalmıştır.

Çok iyi derece, saz ve bağlama çalan Perinçek’in kendisine ait yüzlerce şiiri bulunmaktadır. Müzik, şiir ve solistliğin yanı sıra yazar olarak ta okurseverlerin karşısına çıkan ünlü sanatçı Stranen Evina Azad ve Qutiya Dil isimli Kürtçe kitapları kaleme almıştır.
Seyda Perinçek

Seyda Perinçek Nereli?

Seyda Perinçek aslen doğma büyüme Mardin’lidir. Mardin’in Derik İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Annesi, babası ve ailesi ile de bir çok konu merak konusu ancak sadece Derik nüfusundan olduğu bilgisi mevcuttur. Lavin Perinçek isminde bir kızı vardır.

Seslendirdiği parçaların bir çoğu kendi bestelerinden oluşmaktadır. Seslendirdiği şarkıların yanı sıra çaldığı saz ile de gönüllerde taht kurmayı başaran Perinçek, aslen Van’lı olan sanatçı Raperin ile birlikte yapmış olduğu düet ile uzun süre gündemde kalmıştır. Ayrıca Havin ile DERDO isimli şarkıyı seslendiren ünlü isim sosyal medyada da çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

Mirina bi saxi, Evina Wendayî, Ay lê lê, Keçê min, derdo, ez nema ezim, berxo ve avaşin gibi şarkıları büyük bir ilgi görmüştür.

@seydaperincek youtube video kanalı abone sayısı 309bin civarında. @seydaperincek.official instagram hesabı takipçi sayısı ise 341bin’dir. Ayrıca @seydaperincekh kullanıcı ismi ile twitter hesabı bulunuyor.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz