Sanlı Sarıalioğlu

Sanlı Sarıalioğlu Beşiktaş takımının unutulmaz efsane isimlerindendir. Son dönemde spor yazarı ve yorumcu olarak televizyon ekranlarında yer almıştır. Hakkında merak edilen futbol kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Sanlı Sarıalioğlu Kimdir?

Sanlı Sarıalioğlu eski Beşiktaş ve Milli Takım futbolcusudur. Babası Kaymakam, Vali Muavini ve Vali olarak Edirne, Hakkari ve İzmir gibi çeşitli yerlerde görev yapmıştır.

Kabataş Lisesi mezunudur. Bir süre Eczacılık Fakültesinde 6 ay kadar okumuş, ardından İnşaat Mühendisliğine girmiştir. Ancak 3. sınıfta ayrılmıştır. Eğitimini bir bakıma futbol yüzünden yarıda bırakmak zorunda kaldığını belirtmiştir.

Bir süre Teknik direktör olarak ta görev yapmıştır. Beşiktaş takımında kaptanlık yapmış, Türkiye A Milli takımında 21 kez ay yıldızlı formayı giymiştir. Futbol kariyerinin ardından, Anadolu kulüplerinde menajer ve antrenör olarak görev yapan Sarıalioğlu, Hürriyet Gazetesi’nde spor yazarı olarak çalışmıştır.

Sanlı Sarıalioğlu Oynadığı Takımlar

Sanlı Sarıalioğlu futbol kariyerine Beşiktaş genç takımında başlamıştır. Santrafor olarak görev yapan Sarıalioğlu, hava topu hakimiyeti ve golcü kimliği ile uzun süre Beşiktaş formasını başarı ile giymiştir. 12 sene Beşiktaş takımında top koşturmuş ve toplam 315 lig maçında 66 gol atmıştır. Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, TFF Süper Kupa ve UEFA Kupası karşılaşmalarında forma giymiştir.

2019 yılında Yunus Emre Kaplanoğlu’nun sunumu ile yayınlanan Kaptan Köşkü isimli program Sanlı Sarıalioğlu’nun yorumları ile BJK TV ekranlarında yayınlanmıştır. Zaman zaman Beşiktaş takımında da farklı görevler de bulunmuştur. Günümüzde spor yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

1975 yılında futbol kariyerini noktalamıştır.

İlk kez 19 yaşında Türkiye millî futbol takımı formasını giydi. 21 kez A Millî formayı giyen Sarıalioğlu, Pakistan’la oynanan özel maçlarda da 2 gole imza atmıştı.

Beşiktaş ve Milli takımın efsane ismi o dönemde Vedat Okyar, Ahmet Börtücene, Rasim Kara, Kemal Kılıç, Reşit Kaynak, Mehmet Akpınar, Şaban Kılıç, Hayri Kol, Ali Çoban, Sabri Dino, Tezcan Ozan, Zekeriya Alp ve Niko Kovi ile birlikte oynamıştır.

Sanlı Sarıalioğlu Nereli?

Sanlı Sarıalioğlu aslen Trabzon Of’ludur. Bir çok kaynakta Of’lu olduğu belirtilmektedir.

Futbol Kariyeri:

1961-1975 – Beşiktaş 315 maç 66 gol

Milli Takım Kariyeri:

Sanlı Sarıalioğlu İlk kez 19 yaşında Türkiye A Milli takım formasını giymiştir. Toplam 21 kez A Milli formayı giyen Sarıalioğlu, Pakistan’la oynanan özel maçlarda da 2 golün altına imzasını atmıştır.

Türkiye A Milli Takım (23 maç 2)
Türkiye U21 (12 maç 2)
Türkiye U18 (1 maç)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz