Zekeriya Alp

Zekeriya Alp hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Tekrar Merkez Hakem Kurulu Başkanı seçilmiştir. Hakkında ise Kaç yaşında? aslen nereli? futbolculuk kariyeri gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1948 yılının Ocak ayında İstanbul’da dünyaya gelen Zekeriya Alp aslen Yugoslavya göçmeni’dir. Pertevniyal Lisesi, ardından İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Futbol kariyerine İstanbul’un köklü kulüplerinden Feriköyspor alt yapısında başlamıştır. 1966 ve 1968 tarihleri arasında Feriköyspor takımlarında forma giymiş ardından Beşiktaş takımına transfer olmuştur. 1968 sezonundan 1978 sezonuna kadar toplam 11 sezon boyunca Beşiktaş takımında forma giymiş 204 lig maçına çıkmış ve 6 gol atmıştır. Futbol kariyerini yine Beşiktaş takımı ile sonlandıran Zekeriya Alp yeşil sahalarda defans bölgesinde top koşturmuştur. Beşiktaş ve Milli takımın efsane ismi o dönemde Vedat Okyar, Ahmet Börtücene, Rasim Kara, Kemal Kılıç, Reşit Kaynak, Mehmet Akpınar, Şaban Kılıç, Hayri Kol, Ali Çoban, Sabri Dino, Tezcan Ozan, Sanlı Sarıalioğlu ve Niko Kovi ile birlikte oynamıştır.

Zekeriya Alp Milli takım kariyeri;

Kariyeri boyunca toplam 22 kez Türkiye A Milli takım formasını giymiştir. 1967 – Türkiye U-18, 1970 yılında ise Türkiye U-21 formalarını, 1971 ve 1975 tarihleri arasında ise A Milli formayı giydi.

Futbol kariyerinin ardından televizyon ekranlarında yorumcu, spor yazarlığı ve spor yöneticiliği yapmıştır. Ayrıca futbol kariyerini sonlandırdığı Beşiktaş takımında dönem dönem yönetim kadrosunda görev yapmıştır.

RUYİAD (Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği) üyesi olarak ta çalışmalarını sürdürmektedir.


2012 senesinde Yıldırım Demirören’in TFF Başkanlığı’nın ardından kendisine MHK Başkanlığı teklif edilmiş bu teklife ilk dönem sıcak bakmasa da daha sonra kabul etmiş ve Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

16 Aralık 2014 tarihinde ise bu görevinden istifa etmiştir. 2019 yılında ise tekrar MHK Başkanlığı ile gündeme gelmiş ve tekrar eski görevine döndüğü belirtilmiştir. Yardımcısının ise eski hakemlerden Serdar Tatlı‘nın olduğu açıklanmıştır.

Diğer bir yandan iş hayatını da başarı ile sürdüren Zekeriya Alp Alpplus Endüstriyel Yatırımlar A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz