Şahsenem

0

Şahsenem hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? albümleri, şarkıları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Türkiye’de özellikle çıkış şarkısı Gözyaşlarım Anlatır ile tüm müzik severlerin gönlünde taht kurmayı başaran Şahsenem aslen 1968 yılında Özbekistan’da dünyaya gelmiştir. 3 erkek, 5 kız kardeşi olan sanatçı 9 çocuklu ailenin 8.si olarak doğmuştur. Ülkesi Özbekistan’da Şahsenem Kiliçeva ismi ile tanınan sanatçı’nın babası marangoz, annesi ise Ana Okulu öğretmenliği yapmıştır.

Usta ses El Harezmi Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünü başarı ile tamamlamıştır. Henüz 15 yaşında iken ülkesinin önemli isimleri Sanat Müziği ustası Rüstem Yusupov ile Alla Bergen’den sanat müziği eğitimi almış, üniversite mezuniyetinin ardından iki yıl mezun olduğu okulda öğretmenlik yapmıştır.

Sahne hayatına ise profesyonel olarak henüz 16 yaşında iken adım atan Şahsenem uzun yıllar SABA adlı pop grubunun solistliğini üstlenmiş, Özbekistan’da Batır Zakirov için düzenlenen şarkı yarışmasına 1991 yılında katılmış ve kazanmıştır. Ardından Asyanın Sesi yarışmasında da büyük başarı elde etmiş ve Özel Beğeni mansiyonu ödülünün sahibi olmuştur. Solist kimliğinin yanı sıra Özbekistan’da sıkça oyunculuk teklifleri de almış ve Kim Deli ve Günah adlı iki sinema filminde rol almıştır.

Türkiye macerasına ise 1992 yılında geldiği bir konser turnesi ile adım atmış ardından Türkiye’ye yerleşme kararı almıştır. Türkiye’de yaşadığı ilk yıllarda ülkemizi, gelenek görenek ve insanlarını tanımak adına uzun süre tercüman, sekreter, terzi gibi mesleği olmayan alanlarda çalışmıştır.

Türkiye’deki ilk albümünü ise 1997 yılında Seyyah ismi ile müzik severlere sunan ünlü isim albümde seslendirdiği O Bu Gece Gelecek, Seyyah, Nar Tanem ve özellikle Gözyaşlarım Anlatır şarkıları ile Türk müzik severlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. 2000 yılında ise Efsane Aşk adlı albümü çıkarmış ve başarısını pekiştirmiştir. Uzun süre albüm çalışmalarına ara vermiş 2006 yılında ise Kısasa Kısas ile tekrar farklı imajı ile dönüş yapmıştır.

7 Ağustos 2008 tarihinde İstanbul’da İran asıllı ressam Armin Pourheidari ile evlenmiştir. Bu evliliğinden Anıl isminde bir oğlu vardır.

Son olarak bir nostalji Gözyaşlarım Anlatır..

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz