Rahmi Dilligil

0

Rahmi Dilligil hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimdir? Nereli? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1956 yılının Ekim ayında dünyaya gelen usta oyuncu, tiyatrocu Rahmi Dilligil Yengeç burcudur. Aslen Antalya’da doğmuştur. Annesi ve babası Belkıs Dilligil ile Avni Dilligil’dir. Ayrıca kendisi gibi oyuncu Çiçek Dilligil kız kardeşidir. Halası ise Aliye Rona’dır. Oyuncu bir aileden gelen Rahmi Dilligil, babasını sık sık tiyatro sahnelerinde izlemiş ve tiyatro dünyası içerisinde yetişmiştir. İstanbul’da ilköğretim eğitimini tamamlamış, 1974 yılında ise Ankara Devlet konservatuvarı Tiyatro bölümüne girmiştir. Devlet Tiyatroları Dayanışma Derneği Başkanlığı ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü yapmıştır. 1998 senesinde Devlet Tiyatrosu Genel Müdür Yardımcılığını üstlenmiş bir dönem Genel Müdürlüğünü vekaleten üstlenmiş son olarak 9 Aralık 1999 tarihinde Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne atanmıştır.

Rahmi Dilligil evlilik hayatı

Usta isim bugüne kadar iki kez evlenmiştir. İlk evliliğini Ayşenil Şamlıoğlu ile gerçekleştirmiş bu evliliği son bulmuştur. İkinci evliliğini ise Şebnem Dilligil ile gerçekleştirmiştir. Avni Tuna Dilligil isminde bir oğlu vardır.

Rol aldığı sinema filmleri; Suyun Öte Yanı, Döngel Karhanesi, Anka Kuşu, Destere, Fadik İntikam Peşinde, Av Mevsimi, Benim Adım Feridun ve Acı Tatlı Ekşi. Rol aldığı diziler, Aşk Yakar, Geç Gelen Bahar, Sarı Sarı Liralar, Bitmeyen Şarkı, Kızıl Elma, Yedi Güzel Adam, İki Yalancı.

2003 yılında Devlet Tiyatroları Genel Müdürüydüm isimli bir kitaba imzasını atmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz