KimNereli.net

Petra Nachtmanova

Petra Nachtmanova Kimdir?

Petra Nachtmanova
Gerçek adı: Petra Nachtmanova
Doğum Tarihi: 1988 (31 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli
Meslek: Müzisyen Şarkıcı
Doğum yeri: Avusturya Viyana

Petra Nachtmanova Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Petra Nachtmanova hakkında merak edilen kaç yaşında? nereli? evli mi? gibi soruların cevapları. Kısaca eğitimi, müzik hayatı ve biyografi bilgileri.

1988 yılında Avusturya, Viyana’da aslen Polonyalı bir anne ve Çek asıllı bir babanın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarında klasik müzik eğitimi almıştır. İngiltere’de Tarih üzerine eğitim gören Petra Nachtmanova, daha sonra Almanya Berlin’e yerleşmiştir. Berlin’de göçmenler sebebi ile saz ile tanışmıştır.

Petra Nachtmanova müzik kariyeri, yolculuğu;

Rönesans Barok müziği ilgisini çekse de daha sonra Halk müziğine merak sarmış ve bir cemevi’nde saz kursuna yazılarak Türkçe öğrenmiştir. Ardından sazın ana vatanı olan Horasan’ı merak etmiş ve 4 ay boyunca yolculuk yapmıştır. Yol haritasında ise Bosna Hersek, Arnavutluk, Bulgaristan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve İran yer almıştır. Türkiye’de ise Seferihisar, Kaş, Kırşehir, Ankara, Sivas, Tunceli, Erzurum ve Kars’ta bulunmuştur.

Her uğrak noktasında saz çalan insanlarla bir araya gelmiş ve hem kültürü, hemde saz ile ilgili ince detayları öğrenmiştir. Ayrıca yönetmen Stephan Talneau çıkmış olduğu bu maceralı yolculuğun belgeselini hazırlamıştır. Türkiye’de ise ‘Saz’, 38’inci İstanbul Film Festivali kapsamında izleyici ile buluşmuştur.


Yaşantısını Almanya Berlin’de sürdüren Petra Nachtmanova Almanya’ya göçün en fazla Türkiye, ardından Polonya olduğu bu nedenle kendisinin de göçmen olduğunu dile getirmiştir. Babası da müzisyen olan sanatçı, klarnet ve saksafon çaldığını, Prag’da 70’lerde acayip caz modası olduğunu ve hem dedesinin hem de babasının o grup içinde yer aldığını belirtmiştir.

Anadolu’yu Berlinde keşfetmiş, bir gün sokakta bağlama çalan birisini gördüğünü ve ev arkadaşının da Türk olduğunu ona ait olan Aşık Veysel Cd’sini dinlediği söylemiştir. Ardından çok sevdiğini ve saz çalmaya bu kültürü öğrenmeye karar verdiğini aktarmıştır.

Cemevi kursunun ardından ilk hocası Nevzat Akpınar, ardından Taner Akyol Saz Kursu olmuştur.

Türkçe’yi türküleri anlamak için öğrenmeye başlayan başarılı isim, bir süre İstanbul’da kalmış yaklaşık 4 senedir de bir Karadenizli ile evli olduğunu bir röportaj da dile getirmiştir. Günümüzde eserlerini seslendirmekte sık sık hem Youtube üzerinden hemde sosyal medya üzerinden paylaşımlarını sürdürmektedir.

Etiketler: ,

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Petra Nachtmanova
Gerçek adı: Petra Nachtmanova
Doğum Tarihi: 1988 (31 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli
Meslek: Müzisyen Şarkıcı
Doğum yeri: Avusturya Viyana
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

385.091 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

338.180 kez okundu

3.

Güncel Öztürk

316.581 kez okundu

4.

Tarık Akan

293.769 kez okundu

5.

Mustafa Miraç Kaya

226.667 kez okundu

6.

Tarkan

225.623 kez okundu

7.

Volkan Demirel

221.617 kez okundu

8.

Emre Mor

195.245 kez okundu

9.

Ersay Üner

190.851 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

183.591 kez okundu