Petra Nachtmanova

Petra Nachtmanova hakkında merak edilen kaç yaşında? nereli? evli mi? gibi soruların cevapları. Kısaca eğitimi, müzik hayatı ve biyografi bilgileri.

1988 yılında Avusturya, Viyana’da aslen Polonyalı bir anne ve Çek asıllı bir babanın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarında klasik müzik eğitimi almıştır. İngiltere’de Tarih üzerine eğitim gören Petra Nachtmanova, daha sonra Almanya Berlin’e yerleşmiştir. Berlin’de göçmenler sebebi ile saz ile tanışmıştır.

Petra Nachtmanova müzik kariyeri, yolculuğu;

Rönesans Barok müziği ilgisini çekse de daha sonra Halk müziğine merak sarmış ve bir cemevi’nde saz kursuna yazılarak Türkçe öğrenmiştir. Ardından sazın ana vatanı olan Horasan’ı merak etmiş ve 4 ay boyunca yolculuk yapmıştır. Yol haritasında ise Bosna Hersek, Arnavutluk, Bulgaristan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve İran yer almıştır. Türkiye’de ise Seferihisar, Kaş, Kırşehir, Ankara, Sivas, Tunceli, Erzurum ve Kars’ta bulunmuştur.

Her uğrak noktasında saz çalan insanlarla bir araya gelmiş ve hem kültürü, hemde saz ile ilgili ince detayları öğrenmiştir. Ayrıca yönetmen Stephan Talneau çıkmış olduğu bu maceralı yolculuğun belgeselini hazırlamıştır. Türkiye’de ise ‘Saz’, 38’inci İstanbul Film Festivali kapsamında izleyici ile buluşmuştur.


Yaşantısını Almanya Berlin’de sürdüren Petra Nachtmanova Almanya’ya göçün en fazla Türkiye, ardından Polonya olduğu bu nedenle kendisinin de göçmen olduğunu dile getirmiştir. Babası da müzisyen olan sanatçı, klarnet ve saksafon çaldığını, Prag’da 70’lerde acayip caz modası olduğunu ve hem dedesinin hem de babasının o grup içinde yer aldığını belirtmiştir.

Anadolu’yu Berlinde keşfetmiş, bir gün sokakta bağlama çalan birisini gördüğünü ve ev arkadaşının da Türk olduğunu ona ait olan Aşık Veysel Cd’sini dinlediği söylemiştir. Ardından çok sevdiğini ve saz çalmaya bu kültürü öğrenmeye karar verdiğini aktarmıştır.

Cemevi kursunun ardından ilk hocası Nevzat Akpınar, ardından Taner Akyol Saz Kursu olmuştur.

Türkçe’yi türküleri anlamak için öğrenmeye başlayan başarılı isim, bir süre İstanbul’da kalmış yaklaşık 4 senedir de bir Karadenizli ile evli olduğunu bir röportaj da dile getirmiştir. Günümüzde eserlerini seslendirmekte sık sık hem Youtube üzerinden hemde sosyal medya üzerinden paylaşımlarını sürdürmektedir.

6 Yorumlar

  1. Gercekten cok iyi bir insan,kendini cok iyi yetistirmis ve cok alcak gönüllü oldugu her halinden belli , daha genc bir bayan yapacagi cok basarilar var , yolun acik olsun Petra

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz