Pervin Balcı

Pervin Balcı hakkında merak edilen oyunculuk kariyeri. Peki kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, oynadığı sinema ve diziler nelerdir? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1965 yılında dünyaya gelen Pervin Balcı aslen Çanakkale doğumludur. Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı Bölümü’nden mezun olmuştur. 1986 senesinde üniversiteden mezun olduktan sonra Adana Devlet Tiyatrosuna girmiş, 1988 senesinde ise Ankara Devlet Tiyatrosuna atanmıştır.

İlk dizi oyunculuk deneyimini 2002 senesinde Sırlar Dünyası isimli dizi ile gerçekleştirmiştir. Başarılı oyuncu, 2017 yılında SEYEV olarak yılın en iyi dizi ve Tiyatro oyuncusu ödülüne layık görülmüştür. Günümüz itibariyle Star Tv ekranlarında yayınlanan Sevdim Seni Bir Kere isimli dizide oyunculuk kariyeri sürdürmekte, ayrıca Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Ayrıca sesi ile de dikkatleri üzerine çeken usta sanatçı’nın Yolu Yok isimli bir plak kaydı mevcuttur. Youtube video sitesinde seslendirdiği eserler mevcuttur. Plakta Yolu Yok, Yanarım Aman, At Kadehi, Keyfine Bak, Aklım Almıyor, Düşeriz Dillere, Sende Git, Elinde Güller, Sen Yanımda Olunca ve Sana Mecburum isimli eserleri seslendirmiştir.

Pervin Balcı Tiyatro oyunları;

Bir İnce Sızı 1915
Kendime Kıyamam
Türkmen Düğünü
Kazım ile Havva
Mediha
Rumuz Goncagül
Hasan Ağanın Karısı
Mahmut ile Yezida
Savaş Vurgunu Kadınlar
Beyaz Geceler
Ortakçılar
Madalyon
Tepegöz

Oynadığı diziler;

2002 – Sırlar Dünyası / Sır Kapısı
2005 – Belalı Baldız (Sacide)
2005 – Beşinci Boyut
2008 – Arka Sokaklar
2006 – Gönül Yokuşu (Güllü Şan)
2007 – Tek Türkiye (Rabia)
2008 – Akasya Durağı (Ayten Hanım)
2009 – Deniz Yıldızı (Şükran Hanım)
2019 – Sevdim Seni Bir Kere

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz