Nazan Diper

0

Nazan Diper uzun senelerdir rol aldığı sinema ve diziler ve seslendirme ile adından söz ettirmeyi başarmış bir isimdir. Usta oyuncu hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Nazan Diper Kimdir?

Nazan Diper oyuncu ve tiyatrocu. Üniversite eğitimi döneminde Bizim Tiyatro bünyesine dahil olmuş ve oyunculuk dünyasına giriş yapmıştır. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu Öğretmenlik Bölümü mezunudur. Üniversite eğitimini yarıda bırakmış, 20 sene sonra, öğrenci affından yararlanarak yarım kalan eğitimini tamamlamıştır.

Bir çok kurs ve oyunculuk çalışma ve eğitimlere katılan Diper, dizi, sinema ve oyunculuğun yanı sıra 1986 senesinden bu yana seslendirme sanatçısı olarak ta görev yapmaktadır. TRT ekranlarında yayınlanan Arkası Yarın ve Çocuk Saati gibi radyo programlarında da bir çok önemli karakterin seslendirmesini üstlenmiştir.

Çocukların büyük ilgi izlediği Heidi’nin Peter karakterini seslendirmiştir. Ayrıca Anna Karenina’da Seryoja. Karenina’nın oğlu, Şeker kız Candy, Temel Reisin sevgilisi Safinaz, Arı Maya, Macaulay Culkin, Evde Tek Başına’nın yaramazları, Dennis the Menace “Bay Wilson” Afacan Denis gibi bir çok karakteri seslendirmiştir.

Günümüzde sinema, dizi ve tiyatro ile birlikte seslendirme çalışmalarına da devam etmektedir. Bir röportaj’da kendisine Konservatuvar mezunu değilsiniz bildiğimiz kadarıyla, bu gelişim nasıl oldu? sorusuna alaylıyım, biz alaylı denilen gruptanız cevabına vermiştir.

Oyunculuk öncesinde önüne çıkan ilk engelin ailesi olduğunu belirtmiştir. Ailesinin önce bir mesleğin olsun sonra tiyatroyu hobi olarak yaparsın şeklinde bir tavır takındığını, 1980’lerin başı olduğunu, ama ilerleyen süreçte konservatuvar olmasa da alaylı olarak bu sektörde yer aldığını dile getirmiştir.

Nazan Diper Nereli?

Nazan Diper aslen doğma büyüme Kocaeli Gölcük’lüdür. Memur bir anne ve babanın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Mehmetcan Diper isminde bir oğlu vardır. Oğlu oyuncu Derya Artemel ile evlidir.

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @dipernazan ‘dır. Günümüz itibariyle 14.8bin civarında takipçisi bulunuyor.

Nazan Diper Kaç Yaşında? Boyu

Nazan Diper 57 yaşında ve 1.65 boyundadır.
Nazan Diper oğlu Mehmetcan Diper

Nazan Diper Oynadığı Diziler

Nazan Diper en son Savaşçı ve Gülümse Kaderine adlı diziler de rol almıştır. Gülümse Kaderine dizisinde Hacer karakteri için kamera karşısına geçmiştir. Başarılı oyuncunun rol aldığı tüm dizilerin listesi ise şu şekildedir.

Gülümse Kaderine (Hacer) 2022
Savaşçı (Selver) 2017
Aşk Laftan Anlamaz (Azime) 2016
Acı Aşk (Ayten) 2015
Zeytin Tepesi (Esma) 2014
Küçük Ağa (Esma) 2014
Güzel Çirkin 2013
Aşk Bir Hayal (Dildar) 2009-2010
Arka Sokaklar (Semiha) 2008-2017
Büyük Günahlar / 2005
Eve Düşen Yıldırım
Ay Işığı
Yolpalas Cinayeti
Bizim Okul
Deli Boran
Sürgün Hayatlar
Sırlar Dünyası / 2002
Aşkına Eşkıya (Goncagül) 2001
Sır Dosyası / 1999
Aynalı Tahir (Yasemin) 1998

Oynadığı Sinema Filmleri

İlk sinema oyunculuk deneyimini Bir Avuç Gökyüzü isimli film ile yaşamıştır.

Kasap Havası / 2015
Doktora Bak Doktora / 1994
İnce Hasan / 1993
Doktor Civanım
Kar
Bütün Kapılar Kapalıydı (Ayten) 1990
Bir Avuç Gökyüzü / 1987

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz