Mustafa Çalık

1

Gümüşhane ve Bayburt Liseleri’nde Lise eğitimini tamamlamıştır. 1956 yılında dünyaya gelen yazar Mustafa Çalık Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde Doktora programına başlamış ancak dördüncü ayda bırakmış ve Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman olmuştur.

1980 12 Eylül darbesi sonrası arkadaşları ile beraber Yeni Sözcü dergisinin kuruluşunda yer almıştır.

1983 ve 1984 seneleri arası Ankara ile Hacettepe Üniversiteleri’nde Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi alanında dersler vermiştir. Bir sonraki sene ise Amerika Birleşik Devletleri Denver Üniversitesi’nde milletlerarası politika alanında master yapmıştır.

1986 yılında bağlı bulunduğu DPT’den istifa etmiş ve Türkiye Günlüğü dergisini yayın hayatına geçirmiştir. Bir yandanda Yeni Ufuk, Kurultay, Ayyıldız ve Bugün gazetelerinde yazılarını yazmaya devam etmiştir.

Mustafa Çalık aslen Gümüşhane’lidir ve Gümüşhane’nin soyadını aldığı Çalık Köyü’nde doğmuştur. Günümüzde köyünde hayvancılık yaptığı belirtilmiştir.

Ayrıca Cedit Neşriyat’ı editörlüğü ve Türkiye Günlüğü dergisinin Genel Yayın Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. İyi derecede ingilizce bilmektedir. Bugüne kadar 4 kez evlenmiştir. Altı evladı ve bir torunu vardır.

Mustafa Çalık’a ait eserler, Milli Kimlik Milliyet Milliyetçilik, Ermeni Soykırımı İddiaları Yanlış Hesap Talatdan Dönünce, 15 Temmuz & İslamsız Müslümanlığın Öteki Yüzü, Bir Asır Sonra Balkan Savaşları & Utanç Verici Bir Hezimetin Muhasebesi, Teorik Denemeler ve Siyasi Yazılar.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz