Murat Akbaşlı

Murat Akbaşlı son dönemde Zülfü Livaneli tarafından fark edilen genç seslerdendir. Çalışırken söylediği türkü ile bir anda tüm dikkatleri üzerine çeken Murat Akbaşlı hakkında merak edilen kaç yaşında? aslen nereli? gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

2000 yılında dünyaya gelen Murat Akbaşlı aslen Van’ın Saray İlçesi’ne bağlı Turanköy Köyü nüfusuna bağlıdır. 10 kardeştir, 8 kız, bir de erkek kardeşi vardır. Ailede sadece 4 çocuk okumuş, diğerleri çalışmaktadır. İlkokulu 8. sınıfa kadar okumuş ardından çobanlık yapmıştır. Babasına ait olan koyunlara bakmış, yılın geri kalan zamanında ise tarım ile uğraşmıştır. O yıllarda evlerinin çok küçük olduğunu, 12 kişinin tek bir odada kaldığını, hayatın genç yaşına rağmen kendisini çok yorduğunu söylemiştir.

İlerleyen yıllarda ise Bursa’da yaşayan amcaoğlu’nun yanı gitmiş ve orada inşaatlarda çalışmaya başlamıştır. Günümüzde de halen inşaatlarda boyacılık, sıvacılık gibi işler ile uğraşmakta ve ailesine yardım etmektedir.

2020 yılında inşaatın mimarı tarafından, çalıştığı esnada seslendirdiği türkünün video kaydı alınarak internete yüklenmiştir. Kısa sürede hem Zülfü Livaneli, hem de Mahsun Kırmızıgül gibi ünlü isimlerin radarına yakalanmıştır. Mimar’ın kendisine şarkı söyle videoya alalım, sana kaset yapalım dediğini bunun üzerine şarkıyı söylediğini dile getirmiştir. Bu kadar kısa sürede beğenilip fark edileceğini hiç beklemediğini belirten genç isim, en çok Aşık Veysel ve Şakiro gibi isimleri dinlemekten büyük keyif aldığını dile getirmiştir.

Yaşadığı sorunları, dertleri şarkı söyleyerek hafifleten Akbaşlı, huzur istediğini, huzur olmayınca hiç birşeyin anlamanın olmadığını açıklamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz