Morgan Freeman

Anlü aktör Morgan Freeman, 1937 yılında Amerika, Memphis’te dünyaya gelmiştir. 1.88 boyunda, İkizler burcudur.

Annesi temizlik işi yapmış olan Mayne Edna, babası ise Morgan Porterfield Freeman’dır. Ailenin 4. çocuğu olan Morgan Freeman çocukluk döneminde sıkça eyaletler arası yolculuk yapmak zorunda kalmış en son ailesi ile birlikte Chicago’ya yerleşmiştir.

Henüz 8 yaşında iken kendisine, okulun bir oyununda başrol verilmiş, 12 yaşında, drama yarışmasına katılmış 1. olmuş ve Tennessee’de bir radyo programında davet edilmiş ve ismi ülkede o dönemlerde duyulmaya başlamıştır.

Jackson State Üniversitesinin drama bölümünde eğitim hakkı kazandığı halde hem ihtiyacı olduğu hemde çalışmak istediği için okula devam etmemiş, United States Air Force’ta çalışmaya başlamıştır. 1960 senesinde Los Angeles’a taşınmış ve orada Community Collage’da yazman olarak iş hayatını sürdürmüştür. Bir yandanda San Francisco’da dansçılık yapmak için sık sık New York City’e gidip gelmiştir. O dönemde Opera Ring isimli müzik grubuna üye olmuş ve ilk oyunculuk deneyimini 1964 senesinde The Pawnbroker adlı film ile gerçekleştirmiştir.

22 Ekim 1967 senesinde Jeanette Adair Bradshaw ile evlenmiş, bir yıl sonra Browadway sahnesine ilk kez çıkmış ve Hello, Dolly!’de başarılı bir performansı ile adından söz ettirmiştir.

Morgan Freeman evlilikleri;

1979 yılında boşanmış, 1984 yılında Myrna Colley Lee ile evlenmiş, bu evliliğide 2010 yılında son bulmuştur.

1980’li senelere kadar rol aldığı sinema filmlerindeki babacan tavırları ve rolleri nedeni ile kendisine bilge lakabı verilmiştir. Geçmişten günümüze bir çok başarılı projede rol alan oscar ödüllü oyuncu günümüzde yaşantısını 2 kızı ve 2 oğlu ile Missipide sürdürmektedir.

Özellikle Irkçılık ile ilgili mücadelenin ırkçılık hakkında hiç konuşmamak olduğunu belirten açıklamaları ile ırkçılığa karşı duyarlılığını bu şekilde ortaya koymaktadır. Afrika kökenli oyuncu özellikle söylediği şu söz ile dünya barışı ve insanlık için en önemli mesajı veren isimlerden olmuştur. Afrikalı bir annenin çocuğuna Tabağındaki yemeği bitir dediğinde insanlık kurtulacaktır.

2018 yılında Kerbela olayını anlatan Türk yapımı bir sinema filminde yine kendisi gibi dünyaca ünlü oyuncu Mel Gibson ile birlikte rol alacağı açıklanmıştır. Filmde Şemun yani (Yezid’i sürekli ikaz eden kişi) karakterini canlandıracağı açıklanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz