Meral Asiltürk

Meral Asiltürk hakkında merak edilen tüm detaylı bilgiler. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Meral Asiltürk Kimdir?

Meral Asiltürk 23 Nisan 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Tiyatroya ilgisi lise yıllarında başladı. 1996-2001 yılları arasında Enis Fosforoğlu Tiyatrosu kurslarına katıldı ve sertifikasını alıp kendisinin yanında asistan olarak 3 yıl çalıştı.

2001 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü kazanmıştır. Aynı yıl grotowski ve yoksul tiyatro tekniğiyle ilgili workshopa ve Alman Dans tiyatrosunun hareket beden ve oyunculuk üzerine yaptığı çalışmalara katılmıştır. Yine aynı sene Turgut Özakman’ın yazdığı Kanaviçe adlı oyunda yer almıştır. Ve o sene okul tarafından sahnelenen Anton Çehov’un Vanya Dayı adlı oyununda teknik ekipte görev almıştır.

2002 yılında sahnelenen Simurg adlı oyunun teknık kadrosunda yer almıştır. Ve aynı yıl sahneye konulan Keşanlı Ali Destanı’nda oynamıştır. Ve o yıl okulun koyduğu Kırık Testı adlı oyunda teknik ekipte çalışmıştır.
Meral Asiltürk
2003-2004 yılları arasında Bertolt Brecht’ın Üç KuruşlukOopera adlı oyununda 2 yıl boyunca rol almıştır.(bayan peachum)

2005 yılında Levent Öktem‘in sahneye koyduğu Üçkız Kardeş adlı oyununda Olga karakteriyle mezun olmuştur.

2009 yılında Tiyatrokare de çalışmaya başlayan Meral Asiltürk, 9 yıl boyunca Zülfü Livaneli’nin romanından uyarlanan Leyla’nın Evi adlı oyunda yer almıştır. Sonrasında Fosforlu Cevriye adlı oyunda 4 ayrı karakteri canlandırmıştır.

2022 yılında Ağaçlar Ayakta Ölür oyununun kadrosuna dahil olan başarılı isim, halen Tiyatrokare bünyesindeki oyunlarda rol almaktadır.

Televizyon tecrübesi 2002 yılında NTV’de yayınlanan İPUCU adlı programla başlamıştır. 2007 yılında BİR DEFA adlı kısa filmde rol almıştır. 2008 yılında Samanyolu TV’de Beşinci Boyut adlı televizyon dizisinde rol almıştır.

2009 yılında Show TV’de yayınlanan Bu Kalp Seni Unuturmu adlı dizide rol almıştır.

2010 yılında Öyle Bir Geçer Zamanki adlı diziye oynamıştır. 2011 yılında Elde Var Hayat adlı dizide Belgin karakteri için kamera karşısına geçmiştir. 2014 yılında Beni Böyle Sev adlı dizi de Safiye Yenge, 2016 yılında Adı Efsane adlı dizi de Nurcan, 2018 yılında ise 4n1k adlı dizide Melike karakterine hayat vermiştir.

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @meralim ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz