Mahmut Tuncer

Mahmut Tuncer aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? eşi, çocukları, ailesi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Doğum yeri, memleketi, müzik kariyeri, yaşı, boyu;

5 Mayıs 1961 yılında ailenin 5. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Aslen Karakeçili aşireti’nden Şanlıurfa’lıdır. Burcu boğa, boyu ise 1.70 cm’dir. Ev hanımı bir anne ve işçi bir babanın evladı olan ünlü sanatçı, İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini doğup büyüdüğü Şanlıurfa’da okumuştur. Lise eğitimini ardından uzun süre futbol ile ilgilenmiş, Urfaspor takımında profesyonel olarak futbol oynamıştır.

Müzik dünyasına tesadüfen girdiğini belirten sanatçı bir hafta sonu maçtan eve dönerken Urfa kasetçilerinden Vehbi Öncel ile karşılaşmıştır. Evde amatör olarak kaset dolduracaklarını kendisini de davet ettiklerini ve bunun üzerine oraya gitmiştir. Sanatçı adayı olan arkadaşın sesinin kısılması sonucu kendisininde bir iki parça da ben okuyayım dediğini ve farkında olmadan kasetin bir yüzünü tamamen doldurmuştur.

Daha sonra Urfa’nın kurtuluşu nedeniyle sahne alacak sanatçı İbrahim Tatlıses’in katılımı gerçekleştirmemesi ile teknik direktörünün ve arkadaşlarının ısrarıyla sahne almıştır.


Bu ilk sahne deneyiminin ardından ünlü sanatçıların menajerliğini yapan Mehmet Ali Yanıkoğlu’nun Ankara’dan kalkıp Urfa’ya gelerek Mahmut Tuncer ile tanışarak seni sanatçı yapalım teklifine evet demiştir. Ardından günlüğü 2.500 TL’ye bir pavyonda çalışmaya başlar ve orada sahne alan Belkıs Akkale kendisine halk müziğini öğretmiştir. Aynı sene TRT Radyosunun açmış olduğu sınavları kazanmış ve 1980 senesinde Uyandım Sabah İle isimli albüm ile ilk müzik çalışmasını gerçekleştirmiştir.

Müzik dünyasının yanı sıra sinema dünyasında da yer almış ve 20 sinema filminde de başrol oynamıştır. Kendisine ait 80 civarında besteyi yorumlamıştır.

Mahmut Tuncer evli mi? eşi kim?

Işıl Tuncer ile evlidir ve bu evliliğinden Gizem, Pınar, Umut ve Fırat isimlerinde 4 evladı vardır. Çocuklarından bir tanesi öğretim üyesi, birisi futbol sahasında işletmeci, kızı Pınar tv program çalışmaları yapmakta, bir kızı da konservatuvarda eğitim görmektedir. Geçmiş yıllarda milletvekili aday adayı olmak istemiş ancak daha sonra bu kararından vazgeçmiştir.

Albümleri;

Uyandım Sabah İle, Sen Ağlama, Dübeş Attım Yek Geldi, Biri Var – Az Daha, Günah, Kalbimde Sen, Sevdim Seni, Hasretim, Bileydim, Bu Nasıl Sevda, Jandarma, Mahmut Tuncer 2013, Lo by, Lo Lo (DigiHead Funk Version)

Oynadığı sinema filmleri;
Milcano, Ağlayan Gülmedi mi?, Can Kurban, Feryat, İkimiz de Sevdik, UÇ GÜzel Güvercinim, Gizli Yara, Sensiz Yaşayamam, GArip, Sevda, Veda Türküsü, Gurbetin Kahrı, Muhteşem Urfalı, Vahşiler, Yabancı, Yeter, Mutsuzlar, Tel Örgü, Şöhretler Kebapçısı, Umutlara Güneş Doğsun, Üç Kağıtçılar, Yeşil Deniz, Sinyalciler. Ayrıca Fırıldak Ailesi Orta Dünya filminde seslendirme yapmıştır. Bazı filmlerin yapımcılığını üstlenmiş, aynı zamanda senaryo ekibinde yer almıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz