Loudingirra Özdemir

Loudingirra Özdemir hakkında merak edilenler.

Bağlama ile 17 yaşında iken tanışmış, o dönemde Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde İmamlık yaptığını belirtmiştir. 17 yaşında İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuş aynı sene Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din görevlisi alım sınavını kazanmıştır. Ancak 18 yaşını doldurmadığı için göreve başlamak için mahkeme kararı ile kaza-i rüşt belgesi almak zorunda kalmıştır.

Loudingirra Özdemir İmamlık yaparken kendi kendine üniversite sınavlarına hazırlanmış ve üniversite sınavını derece ile kazanmış, istifa ederek üniversite eğitimine devam etmiştir. Ardından İlahiyat Fakültesinden mezun olmuş ve Milli Eğitim Bakanlığında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak memuriyete dönüş yapmıştır. Akabinde ise Din Felsefesi alanında yüksek lisans yapmıştır. Daha sonra Ürdün Üniversitesinde “Modern Arap Filozofları”, Mısır El Ezher Üniversitesinde “İslamiyet Öncesi Arap Şiiri” ve Fas Beşinci Muhammed Üniversitesinde “Kur’an Kıssalarının Kökeni” üzerinde araştırmalar yapmıştır. Bu çalışmalardan sonra da tekrar Türkiye’ye dönmüştür.

Kısa bir süre öğretmenlik yapmış ardından kendi isteği ile istifa ederek görevinden ayrılmış ve yerleşik hayata dönüş yapmamak üzere ülkesinden ayrılmıştır.

Loudingirra Özdemir yolculuğu;

Resmi instagram hesabında yaptığı açıklamada bulunduğu çevrenin sazı, seküler kültür ile özdeşleştirmesinden dolayı, o o çevrede sazı ile hiç bir zaman kabul görmediğini belirtmiştir. Bu sebeple bir daha dönmemek üzere bu yolculuğa çıktığını ve sadece yanını sazını aldığını sözlerine eklemiştir. Bu coğrafyanın bazı bölümlerinde bizzat hissettiği ötekileştirici bakışları yurtdışında sokaklarda bağdaş kurup sazını çaldığında hissetmediğini aktarmıştır.

Loudingirra Özdemir 5 sene içinde 40’a yakın ülkede aralıksız olarak sürdürdüğü yolculuğunun sonunda Türkiye’ye gelmiştir. Diğer ülkelerde olduğu gibi, Türkiye’de de türkülerini seslendirmek ardından yolculuğun yurtdışında devam etmek istemiştir. Ancak maaş ve kıdem tazminatlarını almak için uzun süredir mücadele veren AtlasGlobal çalışanları için destekte bulunduğu gerekçesi ile gözaltına alınmıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz