Kemale Amed

0

Kemale Amed müzik dünyasının sevilen isimlerindendir. Hakkında ise kaç yaşında? aslen nereli? kimdir? gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1978 doğumlu sanatçı Kemale Amed İlköğretim, Ortaokul ve Lise’yi Diyarbakır’da okumuştur. Ortaokul döneminde müzik ile haşır neşir olmuş ve etkilendiği sanatçılardan feyz alarak bu yolda yürümek istediğine karar vermiştir. 12 yaşında iken Oktay Danış’tan müzik eğitimi almıştır.

Ardından düğün ve benzeri organizasyonlarda sahne almaya başlamış özellikle Konya, Ankara ve Kırşehir gibi illerde ve ilçelerinde büyük destek almıştır.

Okumuş olduğu bazı eserler Kela Zılme, Char De Hewal, Kine em, Eşka Dıla, Dert Gıranım, Ez Bımrım..

Usta sanatçı bugüne kadar Kela Zılme Hemo, Rojek Mındi, Asle Xwe İnkar Neke, Ez Hewalım, De Were isimli albümlere imzasını atmıştır.

Kürt müziğinin önemli isimlerinden ve temsilcilerinden olan başarılı sanatçı Kemale Amed aslen Diyarbakır Bağlar İlçesi nüfusuna kayıtlıdır.

Sıkı bir Şıvan Perwer hayranıdır. Uzun yıllardır yaşantısını Ankara’da sürdüren sanatçı askerliğini İzmir Bornova ardından Tekirdağ’ta tamamlamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz