Hamza Yusuf

Hamza Yusuf tarihte ilk kez Müslüman kimliği ile İskoçya Başbakanı olan isimdir. Hakkında kısa sürede bir çok sorunun cevabı merak konusu olmuştur. Kısaca wikipedia hayatı ve biyografi bilgileri.

Hamza Yusuf Kimdir?

Hamza Yusuf İskoçya Başbakanı. İskoçya Glasgow Üniversitesi Siyaset Bilimi mezunudur. İlerleyen süreçte, Glasgow Üniversitesi Müslüman Öğrenciler Derneği başkanı olmuştur. 2007 senesinde, Master of Arts (MA) derecesi ile yüksek lisans yapmıştır.

Hamza Yusuf Nereli?

Hamza Yusuf Pakistan’lıdır. Aslen Pakistan asıllı olan Yusuf, Güney Asyalı göçmen bir ailenin çocuğu olarak İskoçya’nın Glasgow Şehri’nde dünyaya gelmiştir. Babası Pakistan doğumlu, annesi ise Kenya’nın Nairobi şehrinde doğmuş, Pakistan Pencap Arain kökenlidir.

Hamza Yusuf Kaç Yaşında?

Hamza Yusuf 38 yaşındadır. Doğum tarihi 7 Nisan 1985, burcu koç, doğum yeri İskoçya, Glasgow.
hamza yusuf2

Hamza Yusuf Kısaca Ailesi, Hayatı:

Hamza Yusuf tam ismi ile Hamza Harun Yusuf 1985 senesinde Glasgow’da dünyaya gelmiştir. Babası Pakistan asıllı Muzaffer Yusuf’tur. Babası Pakistan, Pencap Eyaletinde Miyan Çannu şehrinde doğmuştur. Ailesi ile ilerleyen yıllarda İskoçya’ya göç etmiş ve Hamza Harun Yusuf’ta İskoçya da doğmuştur. İskoçya’ya göç etme sebeplerinin ırkçılık gibi sorunlar yüzünden gerçekleştiği belirtiliyor.

Hamza Harun Yusuf Doğu Renfrewshire’de Mearns İlkokulunda okumuş ardından Glasgow’da özel Hutchesons Lisesi’nde okumuştur. Okulda Çağdaş Bilgiler dersi ile siyasi gelişimi şekillenmiştir. Özellikle 11 Eylül saldırısı onun için dönüm noktası olmuş, o olayı dünyayı değiştiren gün olarak tanımlamıştır.
Hamza Yusuf5
Siyaset Hayatı:

Glasgow Üniversitesi’nde okuduğu dönem de 2005 yılında İskoç Ulusal Partisi’ne (SNP) katılmıştır. 2011 yılının Mayıs ayında Glasgow bölgesi için ek üye olarak İskoç Parlamentosu’na seçilen Yusuf, 26 yaşında İskoç Parlamentosu’na seçilen en genç isim olmuştur. 5 Eylül 2012 tarihinde Bakan Alex Salmond tarafından, Dış ilişkiler ve Uluslararası Kalkınmadan sorumlu Dış ilişkiler ve Uluslararası Kalkınma Bakanı olarak atanmıştır. Bu görevin ardından, İskoç Hükümetine bakan olarak atanan ilk Müslüman isim olmuştur.

26 Haziran 2018 tarihinde Michael Matheson’un yerine Adaletten Sorumlu Kabine Sekreteri olarak görev yapmıştır. 2021 yılında Jeane Freeman’ın yerine Sağlık ve Sosyal Bakımdan Sorumlu Kabine Sekreteri olarak atanmıştır.

Daha sonra, İskoçya Ulusal Partisi’nin (SNP) Lideri olmuştur. 2. turda parti üyelerinin oylarının yüzde 52’sini almış ve İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı olmuştur. İngiltere, İskoçya (Scotland), Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta ilk kez Müslüman bir siyasetçi böylesine üst düzey bir görevde yer almıştır.

Hamza Yusuf Eşi Kim?

Hamza Yusuf Gail Lythgoe ile evlidir. Eşi Gail Lythqoe, Uluslararası hukuk ve küresel yönetim alanlarında eğitim vermekte, araştırma yapmakta ve Manchester Uluslararası Hukuk Merkezi direktörü’dür. Ayrıca Avrupa Uluslararası Hukuk Dergisi’nin İnceleme Editörü ve Uluslararası Hukukta Kadın Ağı’nın (WILNET) İcra Direktörüdür.

Hamza Harun Yusuf’un bu evliliğinden bir kızı vardır.

Başbakan olduktan sonra, İskoçya’nın yeni başbakanı olarak ailesi ile kıldığı namazın görüntüleri, Müslümanlar arasında ilginç bir sempati dalgası doğurmuş açıklaması yapılmıştır. Ayrıca haberler de Yusuf’un, sıkı bir LGBT taraftarı ve LGBT lobisinin açık desteği ile seçildiği, rakibi Kate Forbes’in ise “dinî ve vicdanî sebeplerle” eşcinsel evliliğe karşı olduğunu açıklammıs sebebiyle seçimi kaybettiği belirtiliyor.

Ayrıca namaz kıldıkları esnada çekilen resimde Yusuf’un hemen arkasında, ilk safta annesinin de erkeklerle beraber namaza durduğu, bunun ise sünnete açık bir muhalefet olduğu Müslüman kesimlerce dile getiriliyor.

Resmi instagram hesabı @humzayousaf resmi twitter hesabı ise @humzayousaf

Facebook hesabı da @HumzaYousaf/

Hakkında daha detaylı ve güncel bilgiler için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://humzayousaf.scot

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz