Yılmaz Tunç

Yılmaz Tunç 4 Haziran 2023 tarihinde Bekir Bozdağ’ın yerine Adalet Bakanı olarak atanan isim olmuştur. Hakkında merak edilen soruların cevapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Yılmaz Tunç Kimdir?

Yılmaz Tunç Avukat, Hukukçu, Siyasetçi. 3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kabinede Bekir Bozdağ‘ın yerine Adalet Bakanı olarak atanan isim olmuştur.

Yılmaz Tunç Nereli?

Yılmaz Tunç aslen Bartın’lıdır. Baba tarafından Bartın İli Ulus İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Bartın ili Ulus ilçesi Ulukaya köyünde doğmuştur. Babası emekli öğretmen, annesi ev hanımı. İlkokulu köyünde, Orta ve Lise öğrenimini Kastamonu Göl Öğretmen Lisesi’nde tamamlamıştır.

Yılmaz Tunç Eğitim Hayatı

Yılmaz Tunç İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Ardından İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Eğitim hayatı sonrasında serbest avukatlık, İstanbul Barosu CMK servisi çalışanlığı görevlerinde bulunmuştur.
yilmaz tunc1 jpg
Siyaset Hayatı:

1998-2001 yılları arasında Fazilet Partisi Pendik İlçe Başkan Yardımcılığı.
Pendik Belediye Meclis Üyeliği.
AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı.
2020-2022 yılları arasında Adalet Komisyonu başkanlığı yapmıştır.

TBMM’deki aktif çalışmalarının yanısıra Bartın’da şehir, belde ve köy demeden her noktada hemşehrileri ile buluşmayı hiç ihmal etmemiştir. Görev yaptığı sürede Bartın’a AK Parti hükümetlerinin avantajlarını yaşatmıştır. 7,5 milyar lira tutarındaki kamu yatırımının Bartın’a kazandırılmasında ve devam eden 7,5 milyar lira tutarında yeni yatırımın da programa alınarak inşa aşamasına gelmesinde öncülük eden isim olmuştur.

2007 yılından 2023 yılına kadar 5 yasama dönemi süresince (AKP) Adalet ve Kalkınma Partisi Bartın Milletvekili olarak Meclis’te çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2022 ve 2023 yılları arasında TBMM AK Parti Grup Başkanvekili olan Tunç, 2023 yılında 67. Türkiye Hükümeti kabinesinde yer alarak Adalet Bakanı olmuştur.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni Adalet Bakanı olarak açıklanmıştır. Adalet Bakanı Tunç, Fatma Tunç ile evli ve üç evladı vardır. İngilizce bilmektedir.

Resmi twitter hesabı @yilmaztunc, resmi instagram hesabı ise @yilmaztunc ‘tur.

Ayrıca resmi web sitesini ziyaret edebilir hakkında daha güncel detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://www.yilmaztunc.com
yilmaz tunc2 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz