John Travolta

Dünyaca ünlü oyuncu, aktör John Travolta 1954 yılında Amerika, New Jersey’de dünyaya gelmiştir. Kova burcudur.

Oyuncu kimliğinin yanı sıra dansçı ve müzisyen kimliği ilede tanınan John Travolta ilk defa Oscar’a aday olak gösterilen Get Shorty filmi ile Altın Küre ödülünün sahibi olmuştur.

6 kardeş olan John Travolta’nın annesi yerel oyuncu ve şarkıcı Helen Cecillia, babası ise profesyonel futbol oynamış olan Salvatore Travolta’dır. Anne tarafından aslen İrlanda asıllı, baba tarafından ise İtalyan asıllıdır. Çocukluk yıllara Amerika’da özellikle İrlanda’lıların çok yoğun olduğu bir bölgede geçmiştir.

Dwight Morrow Lisesinden mezun olmuş daha sonra New York’a taşınmıştır. Burada Over Here isimli Broadway müzikalinde sahne almış ilk sinema oyunculuk deneyimini ise 1972 senesinde Emergency isimli sinema filminde figüran olarak gerçekleştirmiştir. Özellikle ekran severler tarafından 1975 yılından 1979 senesine kadar yayınlanmış olan televizyon dizisi Welcome Back, Kotter ile tanınmıştır.

John Travolta 1991 senesinde oyuncu Kelly Preston ile evlenmiştir. Kelly Preston ile evliliğinden Ella ile Jett isimlerinde iki çocuğu olmuştur. Ancak 2009 senesinde, 16 yaşındaki Jett isminde oğlu yaşamını Tomisaku Kawasaki ismi verilen hastalık nedeni kaybetmiştir. Kawasaki Sendromu denilen bu hastalık, deri döküntüleri, gözlerde kanlanma.  Boğaz ve ağız mukozasında kızarıklık, ellerde ve ayaklarda şişme ile boyundaki lenf düğümlerinde büyüme olarak tanımlanmaktadır.

john travolta evi ailesi ve eşi

Geçmişten günümüze rol aldığı bazı sinema filmleri.

The Devil’s Rain, Welcome Back, Kotter, Günah Tohumu, Cumartesi, Grease, Şehir Kovboyu, Patlama, Hayatta Kalmak, The 55th Annual Academy Awards, Larry King Live, Two of a Kind, Perfect, Biography, The Experts, Bak Bu da Konuşuyor, Chains of Gold, Eyes of an Angel, Shout, The Toniht Show With Jay Leno, Bak Şimdi Konuşana, Intimate Portrait, Beyaz Öfke, Ucuz Roman, Tut Şu Bücürü, Kırık Ok, Michael, Mucize, O Çok Sevimli, Yüz Yüze, Çılgın Şehir, Dava, Kirli Yarış, İnce Kırmızı Hat, Generalin Kızı, Battlefield Earth, Şanslı Numaralar, Kod Adı Kılıçbalığı, Yakın Tehdit, İ Love The ’80s, Ekip 49, Bobby Long’a Bir Aşk Şarkısı, İnfazcı, Fat Actress, Sakin Ol, Vahşiler, Killing Season, Criminal Activities, Life on the Line, American Crime Story, I Am Wrath, In a Valley of Violence ve Gotti.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz