İsmail İpek

İsmail İpek hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? aslen nereli? nerede doğdu? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1942 yılında dünyaya gelen İsmail İpek aslen Kahramanmaraş, Afşin İlçesi Kaşanlı Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Dönemin şartları nedeni ile İlkokulu bitirmiş ardından eğitim hayatına devam edememiştir. Babası Kamil İpek çiftçilikle uğraşmış, yörede ozanlığı ile tanınan bir isimdir. Babası Türkçe, Farsça, Arapça ve Kürtçe’yi iyi derecede bilen ve Türkçe Dilbilgisine önem veren biridir. Ataları İran’ın Kaşan kentinden ilk olarak Diyarbakır’a, ardından Doğanşehir, Elbistan ve Afşin üçgenine yerleşmişlerdir. İsimleri Kaşanlı Aşireti’dir.

7 kardeş’tir. Evli ve dört çocuğu olan İsmail İpek’in büyük oğlu Mehmet İpek Halk Müziği sanatçısı, diğer oğlu ise ünlü oyuncu Mahir İpek‘tir.


1976 senesinde Ankara Çankaya Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nde çalışmaya başlamış 1994 senesinde ise emekli olmuştur. Hayatı boyunca 4 kez farklı Avrupa ülkelerine gitmiş ve konserler vermiştir. Toplam 15 kaseti ve 60 plağı bulunan Halk Ozanımızın bugüne kadar yetiştirdiği bir çok başarılı isim vardır. Bu isimlerden bazıları Mustafa Yazıcı, Türkan İpek, Hüseyin İpek.

Genellikle kendi deyişlerini seslendiren İpek tam bir saz ustasıdır. Babası Kamil İpek, M. Çavuş ve Tevfik Baba gibi isimler ustalarıdır.

1965’te vatani görevini yapıp geldikten sonra İstanbul’da Nesimi Çimen, Daimi gibi bazı aşıklarla tanışmıştır. Zamanla aşıklık geleneğine ilişkin bilgisini pekiştirip unutulmaz eserlere imza atmıştır. Şiir, beste ve türkü çalışmalarının yanı sıra 70’li senelerde bir çok tiyatro oyununda sahneye çıkmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz