İbrahim Uğurlu

1966 yılından itibaren Yeşilçam sinema dünyasında bir çok sinema filminde rol alan İbrahim Uğurlu aslen 1942 yılında Konya’da dünyaya gelmiştir.

Kemal Sunal, Tarık Akan, Şener Şen ve Cüneyt Arkın gibi bir çok usta oyuncu ile birlikte aynı sinema filmlerinde rol almış, kamera önü ve kamera arkasında 200’den fazla filmde yer almıştır. Neredeyse birlikte çalışmadığı aktör ve yönetmen kalmayan İbrahim Uğurlu oyunculuk kariyerinin ardından çorap satmak zorunda kalmış, devamında ise kendisini Deniz Feneri Derneğinde insanlara yardım etmek için mücadele vermiştir. Sinema sektörüne set amirliği yaparak adım atan İbrahim Uğurlu yeşilçam sinema sektörünün kimseye bir şey kazandırmadığını bir röportajında dile getirmiştir.

En son 2006 yılında Arka Sokaklar dizisinde rol almıştır.

Zorba, Kara Öfke, Şerefimle Yaşarım, Görevimiz Tehlike, Kanun Adamı, Murat ile Nazlı, Vahşi ve Güzel, Yazık Oldu Ali’ye, Atlıhan, Azap, Büyük Şamata, Beddua, Dağ Kurdu, Destan, Hayat Bayram Olsa, Kabadayının Sonu, Kara Pençe, Kolsuz Kahraman, Kızgın Toprak, Irgat, Maceraya Bayılırım, Yanaşma, Ölüme Koşanlar, Zalim, Şaban İstanbul’da, Bahriyeli Kemal, Battal Gazinin Oğlu, Cici Kız, Kara Murat Ölüm Emri, Yolsuzlar, Ateş Böceği, Bize Koca Gerek, Canavar Cafer, Deli Yusuf, Keloğlan İş Başında, Macera, Seferim Var, Tadına Bakarım, Topuz, Vay Anasına, Vur Tatlım, Baş Belası, Cezanı Çekeceksin, Darbe, Sürgün, Aslan Bacanak, Hatasız Kul Olmaz, Günah Köprüsü, Baraj, İstasyon, Yoksul, Akrep, Kartal Murat, Renkli Dünya, Azap Çiçeği, Deli Kan, Kördüğüm, Gurbet, Yuvasızlar, Aşkına Eşkiya gibi bir çok projede rol almıştır.

2 Yorumlar

  1. İbrahim Uğurlu nun hayatını okuyunca gerçekten etkilendim. Konya, Seydişehir, Kozlu köyünde yokluklarla, annesiz başlayan hayatı, hayatının dönüm noktası askerlik ve sonrası… Ve şimdi fakir fukaraya yardım için hayatını adamış bir insan. Seni seviyoruz kimsesizlerin Ramazan abisi, güzel insan İbrahim Uğurlu…

  2. İbrahim beyi; Deniz Fenerinden tanırım. Allah ondan razı olsun. İnsanların en hayırlısı diğer insanlara faydası olandır. H.Şerif.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz