Hilal Zeyneb Saraç

Hilal Zeyneb Saraç hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? boyu, kilosu, eğitimi, kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1998 yılının Ocak ayında Ankara’da dünyaya gelen Hilal Zeyneb Saraç, uzun yıllardır yüzme sporu ile bir çok büyük başarının altına imzasını atmıştır. Günümüze kadar toplam da 141 madalya ve 2 kupa kazanmıştır.

2003 yılında yüzmeye başlayan Saraç, ilk kez 2011 yılında Milli takımda yer almıştır. 2017 senesinde ise açık yüzme branşına dahil olmuş, 2018 yılında Milli Takıma girerek Türkiye’yi temsil etmiştir. Uzun bir sürenin ardından büyük yaş kategorisinde Türkiye’nin ilk açık su milli yüzücüsü olmuştur.

2018 yılında her sene, 59 ülkeden 2400 sporcunun katılımı ile gerçekleşen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışması’nda kadınlar genel klasman şampiyonu olmuştur. 2019 yılında aynı yarışta erkekler genel klasman 1.sini geçerek boğaz tarihinde bir ilki gerçekleştirmiş, Çanakkale Boğazı’nda da 1.lik ve 10 km mesafesinde Türkiye şampiyonluğu vardır.

2019 yılı Boğaz Yarışı’nda erkekler genel klasman 1. sini geçmesinin ardından, 2020 yılı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışması için boğaz tarihinde ilk defa 19-24 yaş kadınların katılım baraj derecesi aynı yaş kategorisi erkeklerin katılım baraj derecesinden hızlı olarak belirlenmiştir.

Hilal Zeyneb Saraç eğitim hayatı;

Lise: Ankara Atatürk Anadolu Lisesi
Üniversite: TED Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Hukuk Ek Dalı

2011 yılında SBS’de (liseye geçiş sınavı) 500 üzerinden 502 puan alarak güncel Türkiye rekorunun sahibi olmuştur. Lise eğitimi için tercihini Ankara Fen Lisesi yerine yüzme kariyerini de sürdürebileceği Türkiye’nin en iyi Anadolu lisesi olan Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden yana kullanmıştır.

2016 yılında 1.likle girdiği TED Üniversitesi’nde %100 ÖSYM bursu ile Elektrik Elektronik Mühendisliği okumakta. Bunun yanı sıra Hukuk ek dalı yapmaktadır. 3. sınıf öğrencisi olan Saraç, Onur Listesi’nde yer almakta, İngilizce’nin yanı sıra Korece bilmektedir.

2019 yılında Aydın Doğan Vakfı’nın yürüttüğü “Ben İstersem” projesinde yer almıştır. Proje halihazırda kendi alanlarında başarılı kızların hayat hikayelerini insanlara ulaştırarak ilham vermeyi amaçlamaktadır. Proje kapsamında Melis Alphan’ın kaleminden “Ben İstersem: İlham Veren Hayatlar” isimli kitap basılmıştır ve Saraç’ın da hayat hikayesi anlatılmaktadır. Aynı sene Mustafa Seven ‘in kadrajından “Ben İstersem” fotoğraf sergisi açılmıştır. Fotoğraf sergisinde Saraç’ın fotoğrafları ve hayat hikayesi de sergilenmektedir. Sergi yıl içerisinde farklı iller ve mekanlarda sergilenmeye devam etmiştir. “Ben İstersem:İlham Veren Hayatlar” kitabı “I Can” ismi ile İngilizce’ye çevrildi ve yurt dışına açıldı. Kitap Birleşmiş Milletler tarafından sergilendi.

Saraç, 2020 Mart ayında Muscle and Fitness Dergisi’nde spor üzerine yazmaya başladı. Çeşitli projelerde yer alarak başardıklarıyla ve hayat hikayesiyle ilham olmayı hedeflemektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz