Gür Akad

Gür Akad Türkiye’nin en önemli Rock Gitaristlerinden birisidir. İlk kez Erovizyona içinde gitar solosu olan bir şarkı ile katılmamızı sağlayan sanatçımızdır. Hakkında merak edilen kaç yaşında? doğum yeri, müzik hayatı ve biyografi gibi bilgilerin cevapları.

1958 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1975 yılında Levent Candaş ve Orhan Erişir ile birlikte profesyonel müzik hayatına adım atmıştır. YES, Pink Floyd ve Beatles’in çalındığı bir evde büyümüştür. Abisinin müzisyen olması ile akustik gitara yönlenmiştir. 1980’li senelerde ise elektro gitar çalmaya başlamıştır.

1986 senesinde ise Klips ve Onlar grubu ile Halley isimli parçayla ülkemizi Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmiştir. 3 Mayıs 1986 tarihinde gerçekleşen Eurovision yarışmasında 20 ülke arasından 53 puan alarak yarışmayı 9. sırada tamamlamışlardır.

Gür Akad geçmişten günümüze Kurtalan Ekspres, Grup Destan ve Egoist gruplarında yer almıştır. Ayrıca Asım Can Gündüz, Barış Manço, Sezen Aksu, İlhan İrem, Ajda Pekkan, Erkin Koray, Çelik, Sibel Tüzün, Pentagram ve Tarkan gibi sanatçılara gitarı ile eşlik etmiştir.

2011 yılında Cem Köksal ve Alpay Şalt ile birlikte Gitarizma isimli projeyi başlatmış ve Türkiye’nin bir çok şehrinde Kıbrıs dahil konserler vermiştir. 2103 yılında Emir Saygan, Önder Ayan, Tolga Gürer ve Bilge Candan ile beraber Yoğun Bakım isimli grubu kurmuşlardır. 2015 yılında ise grubun kendi adını taşıyan bir albümün altına imzasını atmıştır.

En son 2019 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan Benimle Söyle isimli programa katıldığı belirtilmiştir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz