Gülden Güney

0

Gülden Güney başarılı oyunculuğunun yanı sıra tiyatrocu kimliği ile tanınmaktadır. Hakkında ise bir çok soru merak konusudur. Kaç yaşında? kimdir? hangi dizi ve sinema filmlerinde rol aldı? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1977 yılının Eylül ayında Almanya, Berlin’de dünyaya gelen Gülden Güney Terazi burcudur. Henüz ilköğretim döneminde iken tiyatro ile tanışmış ancak üniversite döneminde İşletme eğitimi almıştır. Oyunculuğa çocuk oyunu ve animasyon yaparak 17 yaşında iken başlamıştır. Sıkı bir Fenerbahçe taraftarıdır. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Ancak eğitim aldığı mesleği değil aşık olduğu işi yani tiyatroyu tercih etmiştir. Daha sonra Oya Yüce ile tanışmış ve kısa sürede tiyatro dünyasına adım atmıştır. Boyu 1.55 cm’dir. Baba tarafından aslen nereli olduğu bilgisine henüz ulaşılamamıştır.

Tiyatro Taksim kurulduktan sonra TRT ekranlarının sevilen dizilerinden 7 Numara’nın oyuncu kadrosuna dahil olmuş ve dizide ciddi bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Profesyonel bir çok hocadan özel eğitim alan Gülden Güney Kabare Taksim ve Tiyatro Kılçık’ta tiyatro yapmıştır.

Gülden Güney rol aldığı diziler ve sinema filmleri;

Yedi Numara (Cansu Güney), Kısa Devriye (Sado Fevriye’nin Yeğeni), Kırık Kanatlar (Hizmetçi), Hatırla Sevgili (Emine), Ayışığı (Aysel), Üvey Aile (Nevzat), Haneler, Kahve Bahane (Vildan), Yalan Dünya, İffet (Serpil), Üç Arkadaş (Emel Onat) ve Kiralık Aşk (Defne’nin Halası).

Oynadığı sinema filmleri ise; Herkes mi Aldatır?, Vay Arkadaş, Moskova’nın Şifresi: Temel ve Sıkıysa Yakala. Ayrıca Düğünde Panik, Çevreyolu Sakinleri, Ayşegül Çıldırmış Olmalı ve Veronika’nın Dünyası isimli tiyatro oyunlarında sahne almıştır. Halen sahnede olan Veronika’nın Dünyası tiyatro oyununda yardımcı yönetmenlik görevini üstlenmiştir. Medeni durumu ile ilgili bir bilgiye ulaşılamamıştır, ancak sadece bir kaynakta 2006 yılında evlendiği yazmaktadır. Günümüzde evlimi evli ise eşi kimdir? sorularının cevaplarına maalesef ulaşılamamıştır.

Son olarak sosyal medya hesapları üzerinden de anlaşılacağı üzere özellikle hayvan sever kimliği ve sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekler ile yardımlarını sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz