Gülcihan Koç

Gülcihan Koç hakkında merak edilen kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, müzik kariyeri gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1965 yılında dünyaya gelen Halk Müziği Yorumcusu Gülcihan Koç aslen Sivas, Hafik İlçesi Çaltılı Köyü nüfusuna kayıtlıdır. 1982 yılında müzik dünyasını giriş yapmış bir çok usta isimden etkilenmiştir. Bu isimlerden bazıları, Davut Sulari, Arif Sağ, Musa Eroğlu, Mahzuni Şerif, Belkıs Akkale, Aşık Daimi, Muhlis Akarsu ve Mihrican Bahar’dır.

1988 senesinde kadar farklı mekanlarda sahne almış ilk albümünüde yine 1988 senesinde Yardan Haber Gelmiş isimli albümünü müzik severler ile buluşturmuştur. Bu albüm’de, Yusuf Sorgun ile birlikte çalışmıştır.


Günümüze kadar sayısız konserin altına imzasını atan usta sanatçı özellikle, Almanya Köln’de verdiği konserde Guiness Rekorlar Kitabı’na giren 1240 bağlama, 25 bin seyirci ve yüze yakın uluslar arası sanatçının katılımı ile yapılan konserin altına imzasını atarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Hayatının her alanından ve her anında müzik ile iç içe olan usta ses ömrünün yettiği sürece türkülerini seslendirmeye devam edeceğini dile getirmiştir.

Gülcihan Koç albüm çalışmaları;

Nazlım Selam Salmış, Çekil Dağlarımdan, Sevdam Sana, Vefasız Yıllar 94, Bilmeyene Söylüyorum, Güzelliğin On Para Etmez, Deyişlerde Biz Varız, Tut Elimden Düşmeyelim, Senin Yazın Kışa Benzer, Çuha Şalvar, Nazlı Yar ve Dost Yoluna. Bu albümlerde Yusuf Sorgun, Metin Karataş ve Erdal Erzincan ile birlikte çalışmıştır. Son 2 albüm çalışmasında ise usta isim Arif Sağ’dan büyük bir destek almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz