Gerard Butler

1969 doğumlu usta aktör ve oyuncu Gerard Butler İskoç asıllıdır. Birleşik Krallık’ta dünyaya gelmiştir. Oyunculuk dışında asıl mesleği avukatlıktır. Ancak mesleğini oyunculuk nedeni ile 1990 yılında sonlandırmıştır. Ayrıca üniversite eğitimi döneminde bir rock grubunda solist olarak şarkılar seslendirmiştir. Ekran severlerin 300 Spartalı sinema filmi’nde canlandırdığı Kral Leonidas karakteri ile hayran kitlesini oldukça artırmıştır.

Gerard Butler’in rol aldığı bazı projeler ise; Mrs. Brown, Tomorrow Never Dies, Tale of the Mummy, Fast Food, One More Kiss, The Cherry Orchard, Dracula 2000, Shooters, Reign of Fire, Timeline, The Phantom of the Opera, Dear Frankie, Wrath of Gods, Nim’s İsland, RocknRolla, The Ugly Truth, , How to Train Your Dragon, Movie 43, London Has Fallen, Geostorm.

Ayrıca bu ve bunların dışındaki bir çok projede prodüktör ve yapımcı olarak görev yapmıştır.

Annesi Margaret Butler, babası ise Edward Butler’dir. Henüz 6 aylık iken ailesi ile birlikte Kanadaya yerleşmişlerdir. Ancak babası Gerard Butler henüz 2 yaşında iken annesinden boşanmıştır. Usta oyuncu annesi ve kardeşleri ile birlikte İskoçya’ya dönmüştür. Glasgow Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Gerard Butler bekar’dır ancak son dönemlerde Morgan Brown ile evleneceği yönünde haberler bir çok sosyal medya ve magazin haberlerinde yer almaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz