Ertan Balaban

0

Ertan Balaban TRT Belgesel için çekilmiş olan Bir Dövüşçünün Maceraları isimli belgesel ile ekran severler tarafından tanınmıştır. Hakkında ise aslen nereli? boyu, kilosu kaç? eğitimi, kariyeri gibi bir çok soru merak konusudur, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1983 yılının Ocak ayında İstanbul’da dünyaya gelen Ertan Balaban’ın henüz aslen nereli olduğu bilgisine ulaşılamamıştır. Boyu 1.80 cm, kilosu 84, burcu ise oğlak’tır. Eğitimini Amerika’nın Indiana kentinde bulunan Ball State Üniversitesi’nde tamamlamış İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezun olduğu üniversite’de ‘Mixed Martial Arts’ bölümünü kurmuş, aynı sene içinde bu alanda dersler vermeye başlamıştır.

2006 senesinde mezuniyetin ardından, kampüs içinde bir spor salonu açarak girişimcilik hayatına ilk adımını atmış, 2007 senesinde Türkiye’ye dönmüştür. Döndükten sonra spor hayatına devam etmiş ve bu spor alanında öncü haline gelmiştir.

Ertan Balaban iş hayatı;

2001’de takımını Balaban JiuJitsu olarak adlandırmış, Avrupa’nın lider MMA organizasyonu olan WFC ile sözleşme imzalamıştır. Çıktığı müsabaka’da rakibini 50 saniyede kilit pozisyonuna alıp ‘Mata Leon’ boğuşu ile teslim olmaya zorlayarak ilk maçını kazanmıştır. Bu nedende bir BJJ giyim markası olan Mata Leon Kimonos’u kuran Balaban, 28 ülkeye ihraç etmiştir.

2013 senesinde son dövüşünü dünyanın en büyük global organizasyonlarından biri olan Glory World Series’te gerçekleştirmiştir. 6-2-0’lık bir rekor ve maçın sonunda eşine evlilik teklifinde bulunmuş ve kariyerini noktalamıştır. Daha sonra bir güç ve kondisyon merkezi açma fikri edinmiş, Crossfit Balaban kapısını ilk kez 2013 yılında İstanbul, Ataşehir’de açmıştır. Ardından ikinci yerini 4. Levent, ardından Suadiye ve Fenerbahçe’de de şubeler açmıştır. Aynı zamanda 2016 yılında Kuzey Kıbrıs’ta bir Franchise açmış, Crossfit Balaban, 2018 yılında konsept değiştirerek marka adı ‘Balaban Solid Sports’ olmuştur.

2019 FightWorldTurkey’i ve online alışveriş mağazası FightShopTurkey’i kurmuştur. Ünlü isim, Atos Jiu-Jitsu’da siyah kuşak sahibi’dir. Aktif olarak işletmecilik kariyerini sürdürmektedir.

Projeleri;

All Star BJJ Camp
Hayat Okulu Youtube Kanalı
Fight Shop Turkey
Fight World Turkey
Balaban Jiujitsu
Balaban Solid Sports

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz