Engin Akyürek

3

Engin Akyürek son dönemlerin en başarılı oyuncuları arasında yer almaktadır. Yakışıklı isim hakkında hayranları tarafından merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Engin Akyürek Kimdir?

Engin Akyürek oyuncu, yazar. Babası memur annesi ise ev hanımı. Eren Akyürek isminde bir erkek kardeşi vardır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunudur. Geçmişten günümüze rol aldığı bir çok sinema ve dizinin yanı sıra kaleme aldığı kitaplar ile de dikkat çekmeyi başarmıştır.

Sıradan bir hayat sürdüğünü dile getiren yakışıklı oyuncu rutinlerinin fazla olmadığını, çalıştığı dönemlerde yoğun ve kalabalık bir ortamda olduğu için sette olmadığında tek kalmaktan keyif aldığını belirtmiştir. Hayatında en keyif aldığı şeylerden birisinin dalış olduğunu, fırsat buldukça dalış yaptığını, onun dışında fırsat buldukça arkadaşları ile vakit geçirmeye çalıştığını dile getirmiştir.

Hayat mottosu “Hayırlısı Olsun” demektir. Bu cümlenin her şeyin üstünde bir laf gibi olduğuna ve insanı mutlu hissettirdiğine inanmaktadır.

Sadece Türkiye’de değil, Ortadoğu, Şili, Arjantin ve Peru dahil bir çok ülkede tanınan bir isimdir. Geçmiş dönemlerde, Be Global Fashion Network isimli bir moda sitesinde, dünyanın en şık ve yakışıklı erkeği seçilmiştir.

Memur bir aileden geldiği için olsa gerek okumayı çok sevmektedir. Okumanın kendisine iyi geldiğini, çocukluğundan bu yana okuduğunu, o yıllarda Ankara’da kütüphane kültürü olduğunu dile getirmiştir. O yıllarda kitapçı olmadığını belirten Akyürek, kütüphaneye gidip okuyup, sonra geri verip yeni kitaplar aldığını aktarmıştır.
engin akyurek5
Kitapları:

Tüm bunların yanı sıra yazdığı kitaplar da büyük ilgi görmüştür. Silence ve Sessizlik adlı iki kitap yazmıştır. Sessizlik isimli öykü kitabı, insanların birbirlerini gözünün içine bakarak tanıdığı, konuşarak dokunduğu, dertleşerek anlaştığı yıllara götürmektedir.

Engin Akyürek Nereli?

Engin Akyürek Erzincan’lıdır. Aslen baba tarafından Erzincan Tercan İlçesi nüfusuna kayıtlı olan Akyürek, doğma büyüme ise Ankara’lıdır.

Engin Akyürek Boyu, Kilosu

Engin Akyürek 1.87 boyunda ve 83 kilodur.

Engin Akyürek Kaç Yaşında?

Engin Akyürek 41 yaşındadır. Doğum tarihi 12 Ekim 1981, burcu ise terazi’dir.
engin akyurek6

Engin Akyürek Oynadığı Diziler:

Engin Akyürek Adım Farah dizisinde Tahir Lekesiz karakterini canlandırmıştır. Dizi de ayrıca Demet Özdemir, Fırat Tanış, Senan Kara, Lale Başar, Derya Pınar Ak, Rastin Paknahad, Ali Sürmeli ve Mustafa Avkıran gibi isimler de rol almıştır.

Diğer rol aldığı diziler ise;

Yabancı Damat – (Kadir Sadıkoğlu) (2004-2007)
Karayılan – (Nizipli) (2007-2008)
Bir Bulut Olsam – (Mustafa Bulut) (2009)
Fatmagül’ün Suçu Ne? – (Kerim Ilgaz) (2010-2012)
Kara Para Aşk – (Ömer Demir) (2014-2015)
Ölene Kadar – (Dağhan Soysür) (2017)
Sefirin Kızı – (Sancar Efeoğlu) (2019-2021)
Mahkum – (Mehmet) (2022)
Adım Farah – (Tahir Lekesiz) (2023-)
Yolun Açık Olsun – (Salih) (2022)
Kaçış (Mehmet) – (2022-günümüz)

Engin Akyürek Oynadığı Sinema Filmler

Kader – Cevat Ayhan (2006)
Bi Küçük Eylül Meselesi – (Tekin Bulut) (2014)
Çocuklar Sana Emanet – (Kerem) (2018)
Bir Aşk İki Hayat – (Umut Atay) (2019)

Günümüze kadar, Sinema Yazarları Derneği Ödülleri, ÇASOD Oyunculuk Ödülleri, Kadir Has Üniversitesi Yılın En HAS İsimleri, Seul Drama Ödülleri, Pantene Altın Kelebek Ödülleri ve Sadri Alışık Ödülleri dahil bir çok ödülün sahibi olmuştur.

Resmi instagram hesabı @enginakyurek ‘dir. Bir dönem sevgilisi olarak ismi Tuba Büyüküstün ile anılmıştır.
engin akyurek3

3 Yorumlar

  1. erzincanlı değil engin akyürek aslen NEVŞEHİR KOZAKLI ilçesinin BÜYÜKYAĞLI KÖYÜNDEDEDİR ama ankarada dogup büyümüştür

  2. Evet doğrudur. Engin Akyürek Nevşehir/Kozaklı Büyükyağlı ilçesindendir. Soyadının Akyürek olması beni çok memnun etmişti, bu sene Baba tarafından akrabamız olduğunu öğrenince daha çok mutlu oldum.

  3. Erzincan tercanın kurukol köyümdendir annesi babası da nerden biliyosun dicek olursanız brnde erzincan tercan kalecik köyündenim o yüzden kesin ve net

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz