Emir Kusturica

Emir Kusturica aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? Ünlü yönetmen hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1954 yılının Kasım ayında dünyaya gelen Emir Kusturica Bosna Hersek, Saraybosna’da Müslüman bir ailenin evladı olarak doğmuştur. Yay burcudur. Annesi Senka Numankadic mahkeme katipliği yapmıştır. Babası Murat Kusturica ise Saraybosna Enformasyon Başkanlığında görev yapmış olan bir gazeteci’dir. Geçmiş yıllarda bir röportaj’da babasının yaşamını yitirmeden önce ateist olduğunu ve kendisini Sırp olarak kabul ettiğini belirtmiştir.

Emir Kusturica yönetmenlik kariyeri;

2001 senesinde belgesel film yapmaya başlayan Emir Kusturica, uzun yıllar gitar çalmış olduğu çingene tekno-rock grubu No Smoking orkestrasının turlarında yaşadıklarını anlattığı Super 8 Stories / Süper 8 Hikayeleri ile Chicago Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film dalında Gümüş Plaket kazanmıştır. Bir Mucizedir Yaşamak filmi ile Cannes Film Festivali’nde yarışma filmleri arasında yer almıştır.


Yönetmenlik hayatının yanı sıra müzik dünyasında da uzun süre varlığını sürdürmüştür. 1986 ile 1988 yılları arsında Saraybosna’lı rock grubu Zabranjeno Pusenje’de bass gitar çalmıştır. 1999 yılında No Smoking grubu ile Unza Unza Time isimli bir albüm çıkarmıştır. Bu albümde bir klibin yönetmenliğini üstlenmiştir. Uluslararası bir çok tur ile konserlere çıkmıştır.

Ayrıca ünlü yönetmenin bir kaç filmin müziğini Goran Bregović yapmıştır.

Emir Kusturica Müslüman mı?

Köken olarak Müslüman bir geçmişe sahip olsa da 23 Nisan 2005 tarihinde Karadağ Herceg Novi kenti yakınlarında bulunan Savina Manastırı’nda Nemanja Kusturica ismi ile Sırp Ortodoks olarak vaftiz olmuştur. Vaftiz olduktan sonra bir açıklama da yapan Emir Kusturica; belki 250 yıldır Müslüman bir kimliğe sahip geçmişimiz var. Ancak öncesinde de Ortodokstuk ve daha da önemlisi biz hep Sırp asıllı idik. Tarihte canımızı Türkler’den kurtarmak için Müslüman olan Sırplarız diye açıklama yapmıştır. Dedesi ve anneannesi Bosna’dan İstanbul’a göçmüştür. Dedesi uzun süre Bakırköy Bez Fabrikasında idari müdürlük yapmıştır. Çocuklar anlamasın diye evlerinde Boşnakça konuşulduğunu, Boşnak yemekleri yendiğini ve Rumeli Türküleri söylendiğini aktaran Kusturica, İslam’ı ben ve ailem seçmedi. Osmanlı dayattığı için atalarımız Müslüman olmuşlar. Ben Müslüman olmayı reddediyorum demiştir.

Kusturica 2010 yılında Kurtarıcı İsa Katedrali’nde Ortodoks halklar birliğinin sıkılaştırılmasına ve Hıristiyanlık değerlerinin toplumda yerleşmesine yapmış olduğu katkıları nedeni ile Ortodoks Halkların Birliği Vakfı tarafından ödül almıştır. Ödül’ü Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’den almıştır.

Emir Kusturica filmleri;

Dolly Bell’i Hatırlıyor musun?
Babam İş Gezisinde
Çingeneler Zamanı
Arizona Rüyası
Underground – Yeraltı 1995)
Black Cat White Cat – Kara Kedi Ak Kedi
Super 8 Stories – Süper 8 Öyküleri
Life is a Miracle – Hayat bir Mucizedir
Zavet – Bana Söz Ver
Laffaire Farewell – Elveda
On the Milky Road – Aşk ve savaş

Özellikle 1995 yapımı müziklerinin Goran Bregoviç’e ait olduğu Underground filmi Cannes Film Festivalinde Kusturica’ya 2. Altın Palmiyesini kazandırmıştır.

Ayrıca 2017 yılında vizyona giren ve senaryosu, yönetmenliği kendisine ait olan Aşk ve Savaş filminde Monica Belluci ile başrolü paylaşmıştır. Daha bir çok sinema filminde de oyuncu olarak yer almıştır.

Film yapımcısı Maja Kusturica ile evlidir. Bu evliliğinden Stribor ve Dunja Kusturica isimlerinde iki çocuğu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz