Dilber Ay

1

1958 doğumlu olan sanatçı Dilber Ay Nereli Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde Yörük ve Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Dilber Ay’ın soyu Halep’ten gelmektedir. Daha sonraları Kahramanmaraş’tan Ankara’ya, oradan da Bolu – Düzce taraflarına göç etmiştir. En son yaşantısını Düzce’de sessiz sakin bir köy ortamında sürdürmüştür.

Sanat dünyasına katıldığı bir ses yarışmasının ardından girmiş geçmişten günümüze bir çok albümün altına imzasını atmıştır. Özellikle seslendirdiği Hacı Ağa, Zorunda mıyım? ve Gelmezsen Gelme isimli eserler ile hatırlanmaktadır. Bir dönem Kadere Mahkumlar isimli televizyon programı ile de uzun yıllar başarılı bir sunuculuk gerçekleştirmiştir.

Solist ve sunucu kimliğinin yanı sıra oyunculuk ta yapan sanatçı rol aldığı Beynelmilel adlı sinema filmi ile 14. Altın Koza Film Festivali’nde “En iyi yardımcı kadın oyuncu” ödülüne değer görülmüştür. Ayrıca Hayat Sana Güzel ve Yol Arkadaşım 2 sinema filmlerinde de rol almıştır.

Türk halk müziği sanatçısı, söz yazarı ve sunucu Dilber Ay 29 Nisan 2019 tarihinde kalp krizi geçirmiş ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştır. Ancak kaldırıldığı hastanede 63 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

İlginizi Çekebilir :   Mustafa Kul

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz